В последните седмици членове на служебното правителство на президента Радев не спират да говорят по темата, че срещу сериозни политически играчи, стояли много високо в държавата, които и сега са част от политическия живот, се водят разработки за финансови злоупотреби и корупция, свързани основно със строежите на големи инфраструктурни обекти.
Най-деен в това отношение е служебният вътрешен министър Иван Демерджиев. Той първи обяви пред БНТ, че очаква съвсем скоро резултатите от проверките. "В момента огромен процент от тези производства се движат и аз очаквам следващите седмици да излязат резултатите под формата на обвинителни актове - в това число и за магистралите, в това число и за чувалите, в това число има и доста интересни и сериозни разработки, които касаят включително и сериозни политически играчи, в това число доста тежки криминални производства по линия на наркоразпространение", обяви той пред обществената телевизия.
В парламента Демерджиев пък разкри, че парите, предвидени за построяването на АМ "Хемус", са отишли на съвсем друго място – за построяването на хотел. "Не мога да разкривам повече подробности по разследването за АМ "Хемус". За мен е важно, че изпълних обещанието си, че кръгът от лица по това производство ще бъдат установени и привлечени към отговорност, и че този кръг ще се разшири – е, разшири се от двама на девет", посочи пред журналисти служебният вътрешен министър.
Вчера, в интервю за БНР, Демерджиев заяви, че има сериозни данни за извършвани нарушения, свързани с движение на финансови средства от политици, включително лидери на партии. Министърът добави, че разследванията са напреднали и те „набъбват с всеки ден“.
Министърът на регионалното развитие Иван Шишков също е активен по темата. "Целият участък от Нова Загора до Ямбол на АМ "Тракия" вероятно ще трябва да бъде ремонтиран основно. Това са около 30 км. След около година ще е нужен основен ремонт и на участъка от Нова Загора до Стара Загора. Направихме проверка на лот 2 и 3 съвместно с Министерството на вътрешните работи. Това, което установихме, е, че част от асфалта липсва. Асфалтът трябва да е 220 милиметра. Пробата от асфалта показва, че в различните участъци той варира между 190 и 200 милиметра. Имаме загуба в общия слой. Износващият слой трябва да бъде 4 см, този е от 32 до 34 милиметра, а на места и 30 милиметра", обяви той в ефира на БТВ.
Същите думи Шишков повтори и пред камерите на БНТ. "Взетите проби от настилката в отсечката на автомагистрала „Тракия" между Стара Загора и Ямбол показват, че част от асфалта липсва. От Нова Загора до Ямбол има голяма загуба на материал. Колкото повече материал е спестен, толкова по-бързо се амортизира магистралата“, категоричен бе служебният регионален министър.
"Част от материалите за АМ „Тракия“ не са от тези, които трябва да бъдат. Каквото е възложено за нея, така и за всички други магистрали, това сме получили", заяви арх. Шишков отново в ефира на БТВ.
Вчера, в интервю за NOVA, министърът обяви, че "има даване на пари за обекти, които са строителна илюзия. Това говори, че едни пари са раздавани, без да е ясно кога ще бъде построена магистралата и кога ще бъде проектирана. Това става с възлагането на държавата. Основният проблем е начинът, по който държавата е възлагала и ремонтите, и строителството на инфраструктурни обекти".
Цялата активност по темата на двамата служебни министри предизвиква интерес в обществото и медиите, но изниква и един интересен въпрос. Дали говореното за разследвания срещу големи политически фигури и извършените от тях евентуални финансови злоупотреби, не е обвързано с формирането на редовно правителство и няма за цел да принуди ГЕРБ да станат по-диалогични и отворени към идеята да потърсят коалиция с ДПС и БСП? Гласуването в петък в парламента и връщането на гласуването с хартиена бюлетина показа, че трите партии имат общи интереси и могат да намерят общ език. Тепърва предстои да разберем дали една такава нова тройна коалиция ще се реализира и под формата на редовен кабинет.