Пеканов влезе в магазини в Загреб, за да покаже какво ще стане с цените, когато влезем в Еврозоната

БТА
share

Първата стъпка от нашата визита беше да видим как върви процесът в Загреб. Той върви нормално и успешно. Видяхме в търговските обекти един от най-важните механизми, а именно двойното показване на цените - в куна и евро, както и колко струва един килограм или литър от дадена стока. Това се прави, за да могат гражданите да бъдат добре информирани как ще вървят цените при преминаването в евро", заяви Пеканов по време на посещението си в хърватската столица, предава БТА. 

От 5 септември в Хърватия, която ще приеме единната валута на 1 януари догодина, цените са показани както в местната валута - куна, така и в евро.

"Това (двойното показване - бел. р.) започна на 5 септември. Това се случва с всички страни, приемащи еврото - четири или пет месеца преди датата на преминаване започват да показват цените в двете валути, след което в период от една година във всички търговски обекти това продължава да е факт. В Хърватия в рамите на две седмици след въвеждане на еврото ще могат да се използват и двете валути", допълни вицепремиерът.

Пеканов посочи още, че в Хърватия гражданите ще могат да разменят старата си валута куна в търговските банки за евро в рамките на следващите шест месеца.

В България, съгласно приетия от последното редовно правителство план, се предвижда да може да се пазарува в двете валути в рамките на един месец, уточни Пеканов за БТА.

По време на обиколката си из Загреб вицепремиерът имаше възможност и да разговаря с граждани относно техните очаквания за въвеждане на еврото.

"Това беше много важна част за нас. Спряхме и съвсем открито попитахме гражданите какво мислят и те ни казаха, че това е супер и е част от европейската интеграция на страната и тези стъпки са важни, за да са по-близо до Европа. Казаха още, че преминаването към еврото ще помогне на туризма, както и че не виждат кой знае какви притеснения от преминаването към еврото", посочи Пеканов.

Той коментира и това дали е възможно еврото да доведе до допълнително повишаване на инфлацията, като по думите му повишаването на цените е огромен проблем в цяла Европа в момента. 

Атанас Пеканов е на двудневно посещение в Хърватия

"Всички европейски страни срещат трудности. Има различни икономически мерки за адресиране на проблема. Ние утре ще разговаряме именно по този повод с представители на финансовото министерство на Хърватия по този въпрос. Това е процес (инфлацията - бел. р.), който е факт в ЕС и преминаването към еврото едва ли е повлияло кой знае колко на основния инфлационен процес", отбеляза заместник министър-председателят по управление на европейските средства.

Пеканов коментира също ситуацията с приемането на единната валута у нас.

"Именно тези технически въпроси трябва да се изчистят сега, за да може, тогава когато в бъдеще, през следваща година, редовен, демократично избран кабинет вземе решението за присъединяване на страната ни към еврозоната, тези въпроси да бъдат изчистени - колко време ще има двойно показване на цените, как ще се случва информационната кампания, как гражданите ще разберат за всички тези процеси, и тези, които не си служат с традиционните медии, или по-възрастните граждани", посочи вицепремиерът. 

Пеканов изтъкна, че именно това е и целта на визитата - да почерпим от опита на Хърватия, и за това ще бъдат проведени разговори с представители на централната банка на страната, както и във финансовото министерство.

Водещи новини

Още новини