Димитър Стоянов: Надявам се да не съм аз министърът, който ще обяви приземяването на бойната авиация

Кадър: БТВ
share

„Надявам се да не съм министърът, който ще обяви приземяването на бойната авиация. Изправната техника е благодарение на знанията и възможностите на инженерния състав от база „Граф Игнатиево“, а не на министри и политици. Надявам се в краткия мандат, който имам, да се доставят двигатели от Полша. Говорил съм да закупим 6 + 2 двигателя. Полша има готовност. Очакваме да получим оферта“. Това заяви служебният министър на отбраната Димитър Стоянов в предаването „Защо, господин министър“ по БТВ.

Според него при доставката на двигателите поставянето им ще отнеме дни, а необходимите средства са налице. Двигателите ще позволят ползването на МиГ-29 да бъде удължено до края на 2023 година, подчерта Стоянов.

Министърът на отбраната: Много трудно ще бъде да се освободим от руското въоръжение

Няма да получим компенсации на забавените американски изтребители Ф-16 по първата доставка на 8 самолета. Има намаление от 35 милиона долара за вторите 8 изтребители.

Войната в Украйна

„Има контранастъпление на Украйна. Не може да се каже, че има обръщане на хода на войната. Не мога да съм категоричен дали това е контраофанзива, или обърнат ход - надявам се да бъде обърнат ход“, обяви министърът на отбраната.

В момента няма нито един украински военни в България. Курсовете има за обучение са дистанционни. Страната ни предоставя медицински пакети.

„Една война може да бъде изпълнена от една операция. Ако стратегическите цели на войната, съвпадат с тези на операцията и едното и другото може да бъде изпълнено. Това е война“, категоричен е Стоянови определи руският президент Владимир Путин като агресор.

Помощта в наводнените села

Той коментира как военните помагат в наводнените села в Карловско:

„Армията започна с първата фаза – търсене, спасяване и евакуация. Следващата фаза е доставка на храни, одеяла, на лекарства. Третият етап е помощ на населението – почистване и подпомагане, което го правим от 3-4 септември. Около 1200 души са били на терен“.

Той уточни, че военнослужещите помагат за почистването вътре в домовете, но нямат техника за дворовете.

„Армията присъства непрекъснато. Средно на терен са по 120 души. Държавата е налице. Военните ще останат, докато е нужно“.

Охраната на границата с Турция

Над 500 военнослужещи участват в охраната на границата.

„Радиокомуникацията е нещо важно. Ние нямаме задържащи функции. Гранична полиция имат – затова групите са смесени. Заградителното съоръжение не пробито, защото имаме група, която възстановява целостта му“, коментира Стоянов.

Водещи новини

Още новини