"България няма да бъде нито на студено, нито на тъмно, както служебният кабинет се опитва да заиграва със страховете на хората". Това мнение изрази бившият министър на енергетиката Александър Николов в предаването "Неделя" 150 по БНР.
Николов посочи, че предимство на България е и това, че производството на електроенергия изобщо не зависи от природен газ. "Ние сме най-големият балансьор на Югоизточна Европа и на Западни Балкани от гледна точка на електроенергия. Това ни дава предимство, защото е възможно да се оформят споразумения, които да дадат възможност България да изнася електроенергия, а в замяна на това да изнася природен газ", коментира Николов.
Според него енергетиката трябва да е далече от всякакви политически боричкания, защото е сектор, който определя живота на всеки гражданин и на цялата индустрия и бизнес. Ако някой иска да използва темата "енергетика" за предизборна кампания, това е изключително грешно и много вредно за обществото. Това показва културата на хората, които го практикуват, отбеляза Александър Николов.
Той допълни, че поведението на "Газпром" спрямо цяла Европа е ясно. През всички 7 месеца, докато отговарях за сектора, като министър на енергетиката в правителството "Петков" - б.р. не е имало каквато и да е различна търговска или правна практика, която да отличава един или друг доставчик, независимо коя държава представлява и какъв е типът договор. Ако някой е имал желание да поеме рискове за България и за българска компания, в размер и мащаб, който е недопустим, нека сложат подписите на всички документи, които са изисквани, и да продължат да действат както намерят за добре, обясни Николов.
Според него мерките на ЕС са "добре опаковани обещания за средства, които едва ли ще могат да решат това, което все още се случва в резултат на политиката на Европа". "ЕС все още не иска да признае, че енергийната криза е функция в по-голяма степен от енергийната политика на Европа през последните 10 години, отколкото от войната на Русия в Украйна. Войната катализира някои от ефектите", каза Николов.
Според бившия министър на енергетиката за всичко е информиран текущият министър - Росен Христов, за това на какъв етап е, какво може да се случи и как. Очевидно, вече доказано дори за тях- служебното правителство, че "Газпром" е несигурен доставчик. Това, което направиха с офертата, за която съдейства и Европейската комисия, не знам каква дефиниция да му сложа, изтъкна той.
"Когато договорихме първите два танкера, те бяха реализирани като разтоварване в рамките на две седмици. Това, което бяхме направили, е до края на месец октомври всичко д е подсигурено, оставаха ноември и декември. Служебното правителство казва, че се е договорило с Турция за един слот, ние бяхме оставили един. Лесно 1+1 щеше да даде 2. Декември се провеждат търгове, капацитетът на гръцкия остров Ревитуса също се увеличи, и лесно можеше тогава да се реализира и третото карго. Останалите 4 карга щяха да са опция как да действа България от януари нататък", поясни бившият министър на енергетиката.
Николов призова ДАНС да разгледат много по-дълъг период, "който обхваща и причините за намаляване на количествата газ от Азербайджан, кога, кой и дали е предоставял мълчалив отказ при запитване дали трябва да се намаляват тези количества, каква е комуникацията с "Газпром" по темата и прозрачни ли са търговете.