ГЕРБ: "Лукойл" подлежеше на системен контрол в правителствата на Борисов

share

"Въведохме мерки и контролни измервателни уреди по бензиностанциите. Тез мерки бяха отменени от правителството "Орешарски". Пак правителството на Бойко Борисов, второто, бе това, което въведе измервателни уреди с цел затягане на контрола. В тази връзка "Лукойл" е била подложена в годините на системен контрол, както от страна на НАП, така и от "Агенция Митници", а и от други органи като КЗК, коментира Десислава Трифонова.

От началото на войната ни мамят с 1 лев на литър гориво. Това обяви Делян Добрев от ГЕРБ. 

ГЕРБ: Газът пак си е от "Газпром", пак си е руски, но го плащаме с 28% по-скъпо

От 27 февруари разлика в цената между сортовете Бранд и уралския нефт почти няма - те се движат около 0%. От началото на войната цената на уралския нефт драматично пада - до минус 40%”, обясни Добрев и показа графики на хода на цените през последните месеци. 

Той показа графика, която разкрива разликата между цената на двата сорта петрол "Брент" и "Урал".

"За това говорим, че ни мамят с цената на горивата. Защото "Лукойл" преработва петрол от сорта "Урал", а не "Брент". Затова твърдим, че има разлика в цената, която е повече от 1 лв.", каза той.

По думите му има развален механизъм на пазара на горивата, тъй като "Лукойл" няма конкуренция.

Добрев предложи и два варианта за решение на проблема.

"Предлагаме държавата в лицето на БЕХ да конкурира "Литаско". Тогава крайната стойност на бензиностанциите ще бъде на 2,50. Не нарушаваме конкуренцията. "Литаско" да си продава за 3,50 лв. Държавата може да преработи за 10-20 стотинки в "Лукойл Нефтохим" петрола "Урал", да го продава за 2,50 лв. и пак да е на печалба", каза още Добрев.

"Другият вариант е "Литаско" да си купува "Урал", да си го преработва и да си го продава на 3,50 лв. Какво може да направи държавата? Може да сложи акциз преди преработването на горивата. Този акциз да 1 лв. на литър. Прибира го държавата и после на бензиностанциите компенсира по 1 лв. за литър от акциза, който ние сме взели от "Литаско", обясни енергийният експерт.

Според него страната ни потребява 3,5 млрд. литра годишно гориво, което прави 3,5 млрд. лв. на година. "И при двата механизма 3,5 млрд. лв. ще останат при българските потребители. При първият те изобщо няма да ги платят, а при втория ще ги платят, но веднага ще им бъдат върнати", добави Добрев.

Борисов изказа съболезнования на семействата и близките на загиналите в Бургас полицаи и цитира изказванията на Дейвид Камерън и Виктор Орбан, които дойдоха на крака, за да видят границата на България с Турция.

320 млн. лв. съм им оставил аз за външната граница. Ако не им стигат, да отидат да искат в ЕС, ще им дадат, колкото искат", обяви лидерът на ГЕРБ и благодари на европейските лидери, които след срещата във Варна Турция пое ангажимент към целия ЕС да спира целия миграционен поток. За което пък аз и колегите издействахме милиарди евро.

"Тогава направихме така, че вътрешните ни министри и след това пост по пост всеки караул се знаеха по име. Всяка седмица се спираха или на Малко Търново или в Одрин. И спирахме още на границата миграционната вълна.

"И затова винаги съм благодарил и на ЕК и на Ердоган. Това го казвам, защото има връзка и със "Лукойл". Странно защо първата среща на Петков и Василев е била точно с "Лукойл". 3,5 млрд. лв. на година изтичат от джоба на българина", негодува Борисов.

По думите му най-изгодното за Русия правителство е това на Кирил и Асен. "С техните манипулации едва ли не изглеждаха ястреби", отсече той.

"Твърди се, че всеки трети снаряд в Украйна е български. Кого лъжем тогава с това, което беше прието, че няма да продаваме оръжие на Украйна? За да има посредници. Защо казахме, че ще им поправяме военна техника? Аз не съм чул да са ни пратили нещо да ремонтираме до този момент. Защо поискахме дерогация за руския петрол", попита лидерът на ГЕРБ.

"Нека нашата рафинерия да работи, нека работят фирмите. Имаме дерогация. Защо България не се възползва от това, а само частниците се възползват. Вече трети ден ги питам чрез вас къде да отидем да подпишем проектозакона за 100% диверсификация от "Газпром". Да подпишем същото и за "Лукойл", поиска Борисов.

"Не съм клеветил Кирил Петков. Не искам да коментирам завеждането на това дело. Да ръгаш журналисти и да караш телевизиите да ходят на друго място да те презаписват. Това друг бивш премиер не го е правил. Проблемът е към вас, защото вие го презаписахте. Той се изложи, ние го видяхме, но после на вашите видеоклипове го нямаше. И мисля, че Слави каза достатъчно по темата вчера", коментира той.

 

 

 

 

Водещи новини

Още новини