Разговорите с "Газпром" са задължителни", заяви Стефан Янев, цитиран от "Офнюз".
Бившият служебен министър-председател добави, че ако сега беше на този пост, то би преговарял с руската страна, защото обществото е заплашено от "глад и студ през зимата". Той обвини правителството на Кирил Петков в авантюризъм, довел до двуцифрената инфлация.
Безплатна земя за жилища, църквата да гони депутати и още от идеите на Янев
Янев откри брифинга си като се похвали. Той заяви, че е постигнал всичко в кариерата си, получил предложения за работа, включително и в чужбина, но избрал дълга и затова създал партията и се впуснал в предизборната надпревара.
Бившият служебен премиер открои като основен проблем демографската катастрофа, която нарече "майката на всички проблеми".
Той заяви, че в тази насока партията му си поставя целта всички хора с български произход, живеещи в български диаспори, да получат българско гражданство. По думите му това са около 3 млн. души. Той предлага от Българската банка за развитие да бъде осигурен нисколихвен кредит за стартиране на собствен бизнес, а чрез държавния поземлен фонд на тези хора да бъде осигурен до един декар земя за изграждане на собствено жилище. Втората цел на партията е промяната на данъчната система по модела "една държава, две данъчни системи". Освен това партията иска да въведе принцип на мандатност в обществения сектор, както и политически борд. В този борд, според идеите на "Български възход", следва да участват представители на църквата, БАН, бизнес сдруженията и синдикатите. Пред тях народните представители трябва да отговарят, а когато изгубят доверието на борда - да напускат парламента. Освен това Янев предлага в партийните листи да влизат само хора, събрали поне 300 подписа в тяхна подкрепа.
Мандатоносителите на "Български възход"
Относно партиите мандатоносители - "Свобода", "Партия на зелените" и "Земеделски народен съюз", с които се регистрира за предстоящите предсрочни избори (процесът по регистрация на партията все още не е завършил - б.а.), Янев обяви, че те били съмишленици. Той обяви, че основен критерий за него при изборът на мандатоносители била дали те са регистрирани и могат да се включат в предизборната надпревара. ("Свобода" е основана преди 15 години от близкия до Волен Сидеров Павел Чернев. Чернев членуваше в "Атака", но бе изгонен след размяна на обвинения между него и Сидеров. "
Партия на зелените" е създадена след разцепването на Зелената партия на Александър Каракачанов. Инициатор на разцепването и първи лидер на партията е бизнесменът Христо Порточанов. Партия "Земеделски народен съюз" е създадена преди 14 гоини след разцепването на БЗНС-Народен съюз с лидер Анастасия Мозер.
Съюзът участваше, заедно с ОДС, в управляващата коалиция, издигнала кабинета на Иван Костов. В момента начело на ЗНС е Румен Йончев. През годините той бе депутат на БСП, сътрудник на Яне Янев и Николай Бареков, а миналата година бе в листите на "Изправи се! Мутри вън!" на Мая Манолова.)
Възможните коалиционни партньори
Янев каза, че ако партията му влезе в бъдещия парламент, те няма да имат "червени линии" за евентуални коалиционни партньори, стига бъдещите им партньори да приемат целите, с които влизат в политиката.
Той добави, че за "Български възход" членството в ЕС и НАТО е важен геополитически избор, който България е направила. По думите му страната трябва в максимална степен да използва възможностите, които те дават. Янев добави, че България трябва да приеме еврото, но когато е готова. По този начин той изключи евентуалното коалиране с "Възраждане" на Костадин Костадинов.
Янев брани Ковачки
Стефан Янев защити ТЕЦ "Брикел" на Христо Ковачки, която в края на юли бе затворена от кабинета "Петков". Впоследствие ВАС разреши на "Брикел" да работи. Според бившия премиер енергетиката на топлоцентралите на въглища и на водноелектрическите е единственият национален ресурс, с който България разполага. Затова те трябва да бъдат запазени и развити. Все пак Янев отрече да познава Ковачки и заяви, че за него най-важното е да бъдат запазени работните места на работещите в централата.