При желание и с добри управленски решения България може да се превърне в чудесно място за живот. Без българи не може да я има България. Справянето с демографската криза е основен приоритет в дейността ни с президента Румен Радев. По този въпрос е задължителен националният консенсус, както посочи президентът пред Народното събрание при встъпването в длъжност за втори мандат. С тези думи вицепрезидентът Илияна Йотова откри Националната дискусия „Демографията няма цена“. Целодневният форум е под патронажа на вицепрезидента и се организира от Движение за национална кауза (ДНК), Bulgaria Wants You и Economic.bg, съобщават от пресцентъра на Президенството.
В изказването си Йотова открои основните предпоставки за справяне с тежката демографска ситуация, които са и основа за развитие – качествено образование, достъпно здравеопазване, целенасочена икономическа политика.
„Не сме конкурентоспособни. Закрихме средното специално образование, а днес пазарът на труда изпитва недостиг на средни специалисти. Можем да се поучим от добре развитото дуално образование, от добре изградената връзка между образованието и бизнеса в Чехия и Словакия например“, посочи вицепрезидентът.
„Болна тема е здравеопазването. Няма как да обещаем светло бъдеще, при положение че в България има места, в които в радиус от 50 км няма достъп до медицинска помощ“, подчерта Йотова и постави темата за стимулите за младите медици да остават и да се развиват в България.
„Демографската политика е въпрос и на целенасочена икономическа политика. Крайно време е да решим какъв тип икономика ще развиваме. Когато привличаме чужди инвестиции, те да се вплитат в общата визия за икономическо развитие“, заяви вицепрезидентът.
Илияна Йотова постави въпроса и за регионалните дисбаланси. България води негативните класации в Европа за най-слабо развит и най-бързо изчезващ регион.
„Броят на стратегиите за развитие на регионите е обратно пропорционален на резултатите. Във всяка политика трябва да се вземат предвид регионалните специфики“, убедена е вицепрезидентът.
Фокус в изказването на Йотова бяха и българите в чужбина – основна част от дейността й.
Тя изтъкна промененото отношение на българите в България към българите в чужбина.
„Много българи разбраха, че не можем да се делим, само заедно можем да постигнем повече. И политиките не може да са различни, те са национални. Ако имаме добри политики към българите, те не би трябвало да правят разлика между българите тук и навън“, посочи вицепрезидентът.
Илияна Йотова акцентира и върху студентите от българските исторически диаспори.
„Българската държава инвестира в тях и след това с лека ръка се отказва от този огромен човешки потенциал, няма никаква информация какво се случва с тях, след като завършат“, заяви вицепрезидентът. По думите й децата на родителите от по-новата емиграция трябва да бъдат привличани да учат в България при подходящи за тях условия.
„България не инвестира в подобряването на образа си зад граница. Не може чуждите репортажи за България да започват с каруца в центъра на София. Отдавна имаме много какво да покажем – до природата до възможностите за инвестиции“, подчерта в заключение Йотова.
Поставените от вицепрезидента въпроси станаха тема на последвалата дискусия.