Ще обявим курс за предсрочни парламентарни избори, когато сме готови за ценностно, хомогенно, категорично евроатлантическо управление на страната, което да е с грижа към проблемите на хората; правителство, което да е с грижа към проблемите на бизнеса в тези кризисни времена. Това каза председателят на ДПС Мустафа Карадайъ на възпоменателния митинг-събор в село Пристое, който се състоя по повод на годишнината от т. нар. майски събития по времето на "възродителния процес".
Според него днешната власт не решава проблемите, не преодолява кризите, а поражда допълнителни кризи в България. „Явно Пристое е мястото, откъдето трябва да се насочва и начертае правилният път за развитието на България, явно е дошло времето от Пристое пак да насочим правилния път за развитие на България“, посочи Карадайъ.
Той отбеляза в началото на речта си, че „преди 33 години оттук започна организираната борба за права и свободи, за чест и достойнство, за идентичност. Оттук започна организираната борба в името на името, в името на вярата, в името на честта, в името на достойнството. По този начин ускорихме падането на комунистическия режим в България, донесохме свободата и демокрацията в нашата родина България. За съжаление, имахме свидни жертви в този процес". Дотук се стигна, защото и през предишни години имаше опити за насилствена асимилация на мюсюлманите в България. „Смениха ни имената, забраниха ни езика, вярата, културата, традициите. Затова тръгнаха мирните протести през 1989 г. оттук“, припомни Карадайъ.
„Падна комунистическият режим, организираните протести тръгнаха начело с нашия почетен председател д-р Ахмед Доган. Той е специален човек за нас, депесарите, за България. С падането на комунистическия режим г-н Доган посочи правилния път за решаването на междуетническите проблеми в България, посочи правилния път – пътят на демокрацията. Той ни сложи в едната ръка бюлетината за избори, в другата ръка ни сложи знамето на България. По този начин каза, ние казахме – "не" на реваншизма, "да" на демокрацията; "не" на противопоставянето, "не" на омразата, "да" на свободата. По този начин създадохме известният в цял свят български етнически модел за решаване на междуетническите проблеми, в чиято основа стои философията на заедността - различните да бъдем заедно, всеки да отстоява своята идентичност, ако е необходимо, да помагаме и на другия да отстоява своята идентичност, но пак да бъдем заедно и заедно да градим общото ни бъдеще в нашата родина България“, каза още Карадайъ.