Живеем в демократична държава и всеки има право на протест. Но протестът на превозвачите не е в обществен интерес. Поддръжката на пътищата не бива да се прехвърля от болната на здравата глава. Онези, които по-сериозно увреждат и зацапват природата, трябва да плащат повече. Това каза пред БНР вицепремиерът и министър на регионалното развитие и благоустройството Гроздан Караджов.
И подчерта, че във всички държави от ЕС с тол такси 2/3 от всички събрани пари от винетки и от тол такси се плащат от тежкотоварния трафик, докато у нас 2/3 от приходите от тол системата се събират от винетките и от леките автомобили. "Тази несправедливост трябва да бъде решена. Няма да се огъна пред протестиращите. Надявам се и правителството да остане твърдо на тази позиция. Аз съм министър на всички български граждани, не ми е безразлична съдбата на българските превозвачи. По данните на тол системата виждаме, че има ежегоден ръст от над 20% на товарните превози. Там икономиката явно върви. Тази индустрия се развива добре. Няма икономическа причина да твърдим, че този, който прави бизнес по българските пътища, не трябва да си плаща за това".
Министърът допълни: "И след увеличение на ставките за тол преминаване пак ще сме на 1/3 от европейските цени".
Караджов уточни, че до две седмици пътноремонтните фирми ще получат 50% от дължимите им суми за извършени ремонти и пътна поддръжка.