Това е първата кауза за българска музика, която от „Възраждане“ подемаме, но е поредната в защита на българските интереси. Това каза депутатът от „Възраждане“ Цвета Галунова.
„Намираме се в българското Народно събрание. Тук се говори на български език и тук защитаваме интересите на българското. Когато слезем на летището и чуем българска реч, това ни дава ясно съзнание, че сме на българска земя. Когато, обаче, прекрачим сухопътната граница с колата си, и пуснем радиостанциите, по тях не звучи българска музика. Нищо не ни подсказва, че сме влезли в България. Много от нас са ходили в Сърбия, Гърция, Румъния, Македония, Хърватия и Турция. Там по почти всички радиостанции звучи националната им музика. Много е трудно да чуеш музика, която е на друг език. Изключително важно е да защитаваме българските творци“, подчерта тя.
Депутатът посочи, че до този момент българската музика е оставена на съзнанието на музикалните редактори и програмните директори, които отреждат едва 12% за българска музика. Тя цитира проучване на „Алфа рисърч“ от 2019 г., според което 72% от хората желаят да слушат българска музика.
„Възраждане“ ще проведе три кръгли маси с български поети, текстописци, изпълнители и композитори. Те ще се състоят днес, утре и на 20-ти април. Първата среща е с поети и текстописци от 14.00 ч. и ще се проведе в зала „Запад“ на Народното събрание.
„Има страни, в които такава квота не е въведена, но това не е и нужно, защото там национална музика звучи. Има страни като Франция и Гърция, където такава квота е въведена. Вследствие на това националната им музика звучи в ефира“, посочи още Цвета Галунова.
Утре от 14.00 ч. в зала „Запад“ на Народното събрание ще се проведе срещата с българските изпълнители. В нея ще участват Силвия Кацарова, Орлин Горанов, Йорданка Христова, Гуна Иванова, Маги Джанаварова, Етиен Леви, дует „Ритон“ и др. Планират се и срещи с директорите на БНР, БНТ и представители на СЕМ.
Законопроектът ще бъде изготвен след провеждане на срещите, за да произлязат промените, спрямо интереса на българските творци. По думите на Галунова тази промяна е изключително закъсняла, но необходима.