Мнението на българите за приемането на РС Македония в ЕС и изпращането на българско оръжие за Украйна

Novini.bg
share

Какво показват последните проучвания на общественото мнение по двете най-парливи теми за властта - приемането на Северна Македония в ЕС и изпращането на българско оръжие за Украйна.

Всичко по темата:
Отношенията България - РС Македония 1401

През октомври 2020 г. Алфа рисърч измери, че 83,8% у нас не са съгласни България да подкрепи РС Македония за членство в ЕС, докато не бъде постигнато съгласие по историческото минало на България. През февруари 2022 г., почти месец след първата среща на новоизбраните премиери Кирил Петков и Димитър Ковачевски в Скопие, пред същата агенция 31% заявят подкрепа на новия, по-гъвкав подход в преговорите, а 49% искат по-твърдата позиция да остане.

“По този въпрос тънките червени линии минават не само между коалиционните партньори, но и вътре сред техните симпатизанти. С изключение на ДБ привържениците на всички партии в управляващата коалиция, вкл. и тези на ПП, отдават предпочитания на досегашния подход”, анализират социолозите.

Историци, учени и общественици от България и РСМ: Да спрем националното предателство с Македония!

През юни 2021 г. проучване на Галъп интернешънъл болкан показа, че за 70% най-добре е България да не вдига ветото. 19,3% смятат обратното.

През декември Галъп показа данни, че 71,1% от българите приемат за най-важно да бъдат уредени отношенията на РС Македония с България, а не е толкова важно дали тя ще стане член на ЕС. На обратното мнение тогава са 7,5%.

През януари 2022 г. според Галъп 60,8% от българите са на мнение, че страната ни трябва да подкрепи членството на Скопие, но само при условие, че най-близката ни съседка бързо изпълнява договора с България.15,3% казват, че страната ни при никакви условия не трябва да подкрепя РСЕ за влизане в ЕС, а 7,6% - да я подкрепи без условия.

На 24 март в Брюксел премиерът Кирил Петков заяви, че “над 80% българите не подкрепят военна помощ за Украйна”. Социолози, до които “24 часа” се допита, казват, че сондажи на общественото мнение, които не са оповестявани, действително показват подобни нива “против”. Косвено за това говорят и данните от проучвания на Тренд и Галъп Интернешънъл от март (виж инфографиката), макар отговорите да не са точно на въпроса за военна помощ.

Всичко по темата:
Отношенията България - РС Македония 1401

Водещи новини

Още новини