В ДАНС има хора, които работят за Русия и това не е от сега. Някои са по-очертани, други – не толкова. Струва ми се, че Гешев прекалено много разчита на това, че ако идентифицира Прокуратурата като антируска структура ще се запази на поста, но аз не бих разчитала на това. Това заяви лидерът на "Движение 21" Татяна Дончева в предаването „Още от деня“ по БНТ.
По думите ѝ налице са амбициите за проамериканска политика на кабинета.
Татяна Дончева анализира геополитическата обстановка, в която се намираме в момента.
„Винаги големите държави са се старали да внушат на по-малките, като нас, че дължим васално поведение и трябва да сме подчинени и наведени. Това личи и от поведението на посланик Митрофанова. Пита се нашето правителство къде се явява в ребуса с инвестиционната компания, уличена във връзки с руски олигарх. Беше ли необходима продажбата на единствената ни петролна рафинерия на Лукойл?“, пита се Дончева.
„Смятам, че ние трябва да спрем да се самобичуваме за снишаването си, като поведение. Ние сме малка държава. Много е важно да знаем къде и до кога да играем с друга държава. Сега, колкото са по-ожесточени отношенията и двете велики сили, толкова повече ще ни използват за демонстрация на сила“, предупреди тя.
„Явно двете велики сили не са се разбрали чии сме. Ако България може да бъде преглътната Грузия и Украйна не могат. Има разговори, на които не може да се сложи точка. Цар Борис е направил всичко възможно да не вкара България във войната и даже е платил с живота си за това“, припомни Дончева.
Според нея службите ни за сигурност не са на нужното ниво.
„Българските служби до към 2005-2006 г. успяха да бъдат признати от западноевропейските служби за сигурен партньор. След това имаше един период след идването на Бойко Борисов, когато бяха освободени стотици служители на ДАНС и сложиха млади и неподготвени кадри. След това ДАНС никога не стъпи вече на крака. Това все някога ще гръмне, както стана в Сарафово. Ние можем да имитираме някакви процеси, но тогава атентата го разследваха чуждите служби. Службите сега са ненадежден източник на информация“, предупреди Татяна Дончева.
Според нея промени в службите за сигурност са наложителни, особено в началото на управлението. Поне да оформят едно ядро. Това не може да стане от шестаците от Библиотекарския институт, подчерта тя.
На въпрос как се справя правителството, г-жа Дончева посочи: „Оценки няма да давам. Драстичното смъкване на възрастовата граница на хората, занимаващи се с държавното управление крие огромни рискове. Можем да се ориентираме към по-подготвени хора. Проблемът е, че на игрището няма играчи, а проблемите пред България са огромни. Дойде времето да се запитаме какви енергийни източници имаме. Трябва да си направим собствения анализ какво да правим в краткосрочен план ида го организираме“, призова Дончева.