Радев за Митрофанова: Никой посланик няма право да говори от името на българския народ

share

Никога Алиансът не е бил по-единен в осъзнаването на необходимостта от неотложни мерки за подкрепа за Украйна, за прекратяване на агресията от Русия, към връщане на дипломацията, за усилване на източният фланг на НАТО. Това заяви президентът Румен Радев след срещата на върха на НАТО в Брюксел. 

Всичко по темата:
Войната на Русия в Украйна 15684

Очертаха се важни насоки за новата стратегическа концепция на Алианса и за следващата среща в Мадрид, касаещи повишаване на нивото на амбиции на Алианса и повишаване на разходите за отбрана. Във входа на военните действия много от страните взеха решение за повишаване на техните бюджети. Това означава нови способности, по-голяма оперативна съвместимост. Необходимо е да увеличим съвместните подготовки и учения. Всички да работим заедно, така че да имаме устойчив преход към дългосрочна адаптация на възпиращия и отбранителен потенциал на Алианса, каза още Радев. 

Започна извънредната среща на върха на НАТО с участието на президента Радев

Трябва да повишаваме и устойчивостта по отношение на мобилността, на логистичното осигуряване. Затова България изложи и своите виждания да работим усилено заедно с нашите съседи като Гърци и Румъния за изграждане на финансовите, механизми на НАТО за системата от тръбопроводи за осигуряване на гориво. Това е важен проект, както с подобрената инфраструктура. Изключиетлно важана среща с ясни послания, допълни президентът. 

Президентът Радев отбеляза, че днес премиерите на Великобритания и Италия са заявили готовност да изпратят военна помощ в България.

България е отворена за участие на нашите съюзници. Така че тази многонационална батальонна група по-бързо да добие оперативните способности, добави българският държавен глава. 

Радев уточни, че няма в пъти увеличение на държавните бюджети.

Има държави, които вече са постигнали 2% от БВП за отбрана. Те заявяват, че отиват на 2.5%, на 3% още от догодина. Много от тях заявяват готовност в рамките на няколко години да достигнат 4%, отбеляза още той. 

По думите му пристигането на съюзническите батальони ще стане възможно най-бързо.

Държавният глава каза, че се очаква и по-силно сътрудничество на страната ни с членките на НАТО.

Очакваме по-силно индустриално сътрудничество - когато ние закупуваме военно оборудване отвън - да има по-голямо обратно взаимодействие с нас и нашата науча общност, да имаме съвместна разработка на новите оръжейни системи и съвместно производство, каза още той.

Радев коментира и включването на украинския президент Володимир Зеленски по време на срещата на НАТО.  

Една от големите задачи на тази среща беше, че по никакъв начин не трябва да допускаме ескалация на конфликта извън територията на воюващите държави в момента. Основната цел на Алианса е защитата по чл.5 на всяка една държава-членка, която бъде застрашена. По никакъв начин НАТО да не се намесва в този конфликт, за да избегнем Трета световна война, коментира Радев. 

България е държава, която има недостиг на въоръжение. Ние трябва да придобиваме въоръжение. Всеки, който вземе това решение трябва да оцени риска и да го обяви пред българското общество. Призовах за оборудване и на цивилното общество, най-вече там, където има български граждани, каза още Радев.

Близо 10 години ще трябва да чакаме новите американски изтребители, а междувременно няма дългосрочен вариант за поддръжка на нашите МиГ-29 и трябва да се търсят опции с машини втора ръка, които да запазят бойните способности на българските ВВС. Очевидно е, че в тази обстановка на растяща ескалация Русия отпада като опция категорично за поддръжката на самолетите, чийто ресурс изтича. Днес се състоя, както беше договорено с полския президент, среща на министрите на отбраната началниците на отбраната другата седмица се надявам да има група и да изследваме възможността на полската индустрия и военновъздушни сили, но, много важно, което обявих и на срещата днес – това е малко временно решение, посочи още президентът. 

Президентът подчерта, че търсенето на алтернативни варианти е от компетенцията на правителството и вече е говорил с премиера Кирил Петков.

Първият вариант е с американски F-16 втора ръка, които да бъдат взети на лизинг. Възможност за обучение на лизинг по програмата за модернизираните F-16 MLU в Нидерландия, както и евентуално придобиване на изтребителите. Ако и това не стане, търсим вариант за европейски изтребители от нашите партньори на лизинг, за да запълним тази празнота, уточни още Радев. 

Българският президент коментира и изкаванията на руския посланик у нас Елеонора Митрофанова. 

Никой посланик няма право да си присвоява правото да говори от името на българския народ. Решението на правителството по отношение на посланик Атанас Кръстин е „логичен ход в настоящата ситуация“, добави още Румен Радев. 

Всичко по темата:
Войната на Русия в Украйна 15684

Водещи новини

Още новини