Петър Витанов: Мирът няма да се установи със самолети, а с активни политически действия

Витанов/ пресофис
share

Мирът няма да се установи със самолети, а с активни политически действия. Европейският съюз трябва да намери начин, за да подпомогне установяването на мира в Украйна. Това каза Петър Витанов, ръководител на Делегацията на българските социалисти в ЕП в предаването „Брюксел 1“ на Bulgaria on Air.

„За съжаление Европейският съюз е загубил своята роля. Инвазията показа, че Съюзът е по-зависим от всякога и политически, и енергийно“, каза Витанов. Той даде пример с България, която получава 90% от газовите си доставки от Русия, както и 50% от петрола. „За момента тази наша икономическа зависимост означава, че санкциите вероятно ще се отразят дори по-тежко на Европа, отколкото на Русия. Няма обаче друг отговор на войната.“

Петър Витанов: Пандемията остави тежък отпечатък върху жените, с войната ситуацията се влошава

Българските социалисти подкрепиха санкциите срещу Украйна, но не и изпращането на военна помощ. Петър Витанов съобщи мотивите за това.

„Гласувахме против предоставяне на военна помощ на Украйна, защото не смятаме, че това ще реши конфликта. Но очевидно и НАТО, и Европейският съюз мислят същото, защото са против изпращането на оръжие“, заяви Витанов.

„Да изпратиш оръжие, означава пряк ангажимент във военния конфликт. Няма военно решение на тази война, тя може да спре само по политически път. Изпращането на изтребители на НАТО или от ЕС, би означавало заявка за участие в този конфликт, който може да донесе много тежки последствия“, каза още Петър Витанов.

Той коментира и предложението на някои български политици, които препоръчват изпращането на наши самолети в Украйна.

„Ако изпратим в Украйна петте си летящи МиГ-а, това означава да не можем да пазим небето си. По Конституция България сама охранява небето си, със самолетите изпълняваме и своите ангажименти към НАТО“, каза още Витанов.

Според социалиста Европейският съюз упражнява огромен натиск върху Русия за спиране на военните действия и ще продължи с безпрецедентните санкции.

„Не искам да вярвам, че е възможно в 21-ви век да се плашим с ядрени оръжия. Изправени сме пред съществен риск, когато говорим за директна конфронтация и възможност за пълномащабен конфликт“, анализира Петър Витанов.  

Водещи новини

Още новини