България пое лидерството в ЕС по темата за украинските бежанци. Това заяви от Брюксел премиерът Кирил Петков.
"България беше водещата страна, която предложи проект за обсъждане на общ кохезионен споделен фонд за бежанците от Украйна така, че европейското семейство заедно да може да плати разходите на тези бежанци, а не всяка страна да се оправя поединично. Европейската солидарност е много важна в този момент. Получих голямо одобрение. ЕК ще се задейства в следващите дни, за да може тези разходи, които в момента всяка страна плаща сама,да бъдат покрити от ЕК заедно. Трябва да го направим по прозрачен начин. не да се дава на правителствата, а на всеки бежанец на ден за някакъв период", обясни министър-председателят.
Той е предложил българският модел на подпомагане да бъде приложен и в другите страни-членки. По думите му председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен е приветствала идеята.
Петков обясни, че парите за подкрепа на бежанците ще дойдат от остатъчни средства по други европейски програми.
„Това няма да е заем. Сумата, за която се говори, е 10 милиарда“, посочи премиерът.
По думите му в период като сегашния трябва да се използва специфична стратегия.
„Имаме високи цени на газа, петрола, които покачват инфлацията и едновременно с това намаляват растежа. От една страна ЕЦБ ще намалява свободните средства, които се циркулират в европейската икономика, намалявайки паричната маса в ЕС. Едновременно с това ще трябва всички правителства заедно да стимулираме икономиките си така, че да има растеж“, обясни Кирил Петков.
Според него нашият бюджет е инвестиционен и отговаря на ситуацията.
„Имаме бюджетен дефицит, но той е инвестиционен“, поясни премиерът.
След две седмици на европейски съвет ще се дискутира предложението за таван на цените на петрола.