С бизнеса сме в постоянен контакт и той не е прекъсвал от декември месец. Няма как да се променят помощите всеки ден. Цените на тока, на петрола и на газа се менят ежеминутно по борсите. Цената на електроенергията е пряко свързана с цената на газа. Планирането на компенсациите за бизнеса трябва да бъде съобразено с контекста на геополитическста ситуация. Наблюдаваме всичко и следим динамичната обстановка с цените. Естествено, че при възможност ще обсъдим възможността за удължаване на компенсациите.
Това заяви на брифинг в Министерски съвет министърът на енергетиката Александър Николов по повод високите цени на тока и възможностите за енергийна криза заради войната в Украйна.
"Не мисля, че рафинерията "Лукойл" ще има проблем. Там има алтернативни доставки на петрол. Няма индикации за намаляване на потока от руски газ. Няма как да предвидим всички ходове по време на война. Това е абсолютно невъзможно. Вече няколко пъти съм обяснил какво ще направим, ако се случи намаляване на на доставките на газта. Говоря за хранилището в Чирен, алтернативи доставки на втечнен газ, който да се смесва с микса на Булгаргаз", разкри той.
"Мерките за компенсации за бизнеса са разписани до 31 март. Разбира се, че не се изключва възможността за тяхното удължаване. Както министър Николов каза вече, винаги можем да седнем на масата и да разговаряме", обяви от своя страна вицепремиерът и министър на финансите Асен Василев.
"И в момента рафинерията на "Лукойл" работи с над 40% доставки на чужд петрол, а не на руски. Това може да се вдигне и до 100%. За газа не очакваме спиране на доставките, но дори и това се случи има алтернатива с доставката на втечнен газ. Тогава обаче цената ще е друга. Мораториумът няма да продължи да действа след 31 март. Тогава енергийният регулатор ще взима решение за цените. Няма основания и не очкавам някакви драматични промени в цените на парното и тока за битовите потребители", категоричен бе Василев.