Депутати от ГЕРБ и финансовият министър в остър сблъсък за бюджета

bulphoto (архив)
share

Над 9 часа вече продължава заседанието на парламента, на което депутатите обсъждат на второ четене бюджета за тази година. В залата отново прехвърчаха искри. Бивши министри на ГЕРБ и настоящият финансов министър Кирил Ананиев, Красимир Вълчев и Асен Василев влязоха в спор за финансовата рамка на бюджета.

Кирил Ананиев го определи като бюджет със сгрешена философия, недостатъчна подкрепа на бизнеса, липса на необходимите реформи.

"Всички сме вперили очи в актуализацията, но мисля, че управляващите нямат ясна визия за нея, коментира той. Бюджетът е грешно структуриран, някой да е видял списъка с националните и регионалните инвестиционни проекти, мълчи се за фалстарта на Плана за възстановяване, за проектите от новия програмен период, подценена е инфлацията, която ще доведе до обедняване на българските граждани", изтъкна бившият финансов министър.

Депутатите се скараха за бюджетите на БНР и БНТ

По думите му, инфлацията у нас е със средно три процента по-висока от еврозоната и не се предприемат мерки за ограничаването ѝ. В бюджета е заложен голям дефицит и държавен дълг, като дефицитът нараства с над шест милиарда лева, което е над четири на сто от БВП, до 7,3 млрд. лв. се предвижда да се емитира дълг за тази година Според Ананиев изпълнението на бюджета няма да е в съответствие с бюджета, който ще бъде одобрен сега. Дано юнската актуализация е по-професионална и адекватна,, за да не се наложи да ходим на поправителен изпит в края на годината, завърши депутатът.

Финансовият министър успокои, че не се очаква свръхдефицит. Асен Василев посочи, че с 12 млрд. лв. са вдигнати разходите в бюджета за т.г. в сравнение с миналата. Малко съм объркан от Вашето изказване, обърна се той към Кирил Ананиев.

"На първото четене казахте, че дефицитът трябва да е нула, тогава Ви казах да внесете предложение, да кажете кои разходи се намаляват и кои приходи се увеличават, вместо това получихме предложения от Вас за разходи за над два милиарда лева допълнително, които увеличават бюджетния дефицит, припомни министърът. Стремим се да раздаваме на всички, както досега е правено, или даваме средства там, където има ясни резултати, което е нашата философия", обобщи Василев.

Цинично е да казваме, е бюджетът е социален, когато вземаме пари от хората и ги даваме за капиталови разходи, недостатъчно са компенсирани високите цени на тока, коментира и бившият образователен министър Красимир Вълчев (ГЕРБ-СДС). Рискуваме да осакатим част от публичните институции, ако продължавате тази философия, предупреди той.

Хасан Адемов: Този бюджет не задава никакви реформи, мерките са разхвърлени

В отговор Василев посочи, че никой не е доволен от качеството, което здравеопазването, образованието, правоохраняването доставят на българите, въпреки че имаме добри кадри. Те произвеждат резултати, които ни поставят на последните места, въпреки огромния ресурс, който се налива в тези системи. Когато има ясен план как ще имаме качествени болници, училища, охрана от МВР, тогава ще има и средства , категоричен е Василев. Тези пари ги има в резерва, но трябва да има структурни реформи, убеден е той.

Депутат от „Възраждане” направи забележка за мястото, което бе заел финансовият министър Асен Василев, който в момента е единственият представител на властта в пленарна зала.

„Г-н председател, моля най-учтиво да помолите или да направите забележка, по ваша преценка, на многоуважавания министър на финансите, защото той стои на стола, който по принцип се полага на министър –председателя, да заеме мястото, което му се полага, защото, съгласете се, гражданите вече започват да се чудят кой е министър-председателят в страната”, заяви от трибуната Ангел Георгиев.

Веднага след това Василев се запъти към мястото си.

Георгиев обаче сякаш не му обърна внимание и продължи: „Може би хората в залата, голяма част от тях, също не са сигурни кой де факто е министър-председателят. Така че, много ви моля, да спазваме местата, които трябва да се полагат”.

Председателят на парламента Никола Минчев благодари за процедурата. „Не беше постъпило възражение от г-н Петков по темата, но...”, заяви той, давайки думата на вицепремиера Василев.

„Г-н председател, аз силно се надявам от днес нататък да живеем в държава, в която няма запазени столове за никого”, каза на свой ред финансовият министър.
 

Водещи новини

Още новини