В момента бюджетът е най-доброто, което можахме да направим в тази ситуация. Защо правим актуализация на бюджета? Защото след няколко месеца всички реформи, които сме заложили в коалиционното споразумение, трябва да започнат да се случват. Вкарваме актуализацията - каква е идеята? След реформата ние няма да намаляваме бюджетите. Просто с увеличението на ефективност ще отиват при хората, които работят повече. Това заяви пред журналисти в парламента премиерът Кирил Петков.
,,Това да даваме пари на ангро вече няма да го бъде. Това ще важи отсега-нататък за всеки лев, защото това не са наши пари, а пари на гражданите, защото ги събираме именно от хората. Обвиняват ни за прокуратурата за това как е могло да им вземем 20 млн. лева. В момента в Европа ние сме с двоен разход от БВП за прокуратурата, а каква ѝ е ефективността? Това са пари на гражданите, трябва да ги даваме ефективно'', подчерта още веднъж Петков.
Той уточни, че към правителството е имало "най-различни искания за увеличение на заплатите" и посочи, че това ще се случи, но само след като бъдат направени нужните реформи в следващите месеци.
По темата с последните събития в Украйна министър-председателят коментира, че България е ясен партньор в ЕС и НАТО, поради което страната ни е солидарна със санкциите срещу Русия.
Ако Русия влезе с танковете си в чужда територия, това е нарушаване на международното право, посочи Кирил Петков.
На въпрос доколко застрашена е България от енергийна криза, ако Русия спре подаването на газ, премиерът изрази мнение, че това едва ли ще се случи, тъй като тръбата, която ни захранва, доставя газ на Сърбия и Унгария, които пък са стратегически партньори на Русия.
По отношение на Северна Македония Петков подчерта, че правата на македонските българи са "огромен приоритет" за правителството.
Най-доброто е да видим Северна Македоия в ЕС, това ни е общата стратегия, но първо трябва да махнем езика на омраза и дискриминацията, отбеляза премиерът.