Слушайки едночасовата реч на Путин, в нея бяха казани доста неща, които будят тревога. В нея имаше дълга историческа част, в която на практика беше отнето правото на Украйна да бъде суверенна държава. В този смисъл би било твърде оптимистично да си мислим, че неговите действия ще спрат до Луганск и Донецк. Това каза за novini.bg политологът доц. Даниел Смилов във връзка с решението на Владимир Путин да признае независимостта на Донецк и Луганск.
„Предполагам, че той по един или друг начин ще продължава да оказва натиск върху Украйна. Доколко ще ескалират действията, е много трудно да се прогнозира. В настоящата ситуация е важна позицията не само на САЩ и на ЕС. Важна е и реакцията на Китай“, добави той.
Според него незаемането на страна от Китай се равнява на съгласие с действията на Русия.
„Китай като че ли е основна опора на Путин. Става дума за доста очевидно нарушение на принципите на международното право. Незаемането на страна от Китай за ситуацията може да бъде четено като скрита подкрепа за Русия, което ще направи конфликта по-дълготраен“, обясни той.
Смилов допълни, че от гледна точка на международното право действията на Путин еднозначно могат да бъдат възприети като нарушение.
„И то не просто нарушение на определени споразумения и договори като Минските споразумения, но също нарушения на базови принципи и императивни правни норми на международното право. Когато има правонарушение, трябва да се очакват и съответните санкции“, категоричен бе политологът.
Той припомни, че Великобритания вече излезе със списък от санкции към Русия.
„За нас е от ключова важност какво ще бъде решението на Европейския съюз. Правителството и огромната част от управляващото мнозинство излязоха с декларации, че ще подкрепят санкции срещу Русия. Трябва да видим какво ще бъде договорено на срещата на външните министри по този въпрос. Предполагам, че ще има доста сериозен пакет от санкции. Германия вече на практика наложи такива. Тя спря регистрацията на „Северен поток“ 2“, добави Смилов.
Според него въпросът не може да бъде ограничен единствено до санкциите.
„Каквито и да са те, са с ограничена ефективност. В никакъв случай не могат да решат големи въпроси на международните отношения. Отговорът на Европа и Запада като цяло трябва да бъде много добре осмислен. От българска гледна точка, би било важно какво ще прави Европа по въпроса с енергетиката. Възможно решение би било кризата да доведе до по-тясна интеграция и сформирането на нещо като европейски енергиен съюз, което да даде възможност за общи решения така, както при COVID кризата се стигна до общо Фонд за възстановяване и устойчивост, който беше създаден. Енергийният съюз би могъл да играе такава роля и да избягва най-тежките последствия от такъв тип кризи за европейските държави. На мен това ми се струва като стратегическа цел в средносрочен план“, коментира доц. Смилов.