Предстои да видим дали ще има наистина разследвания, дали тази информация ще им бъде полезна. Надявам се институциите да започнат да работят най-накрая, както се очаква от тях.Това заяви пред медии началникът на политическия кабинет на Кирил Петков Лена Бориславова след разпита си във Върховната касационна прокуратура.
По време на срещата г-н Гешев обясни слабите резултати в борбата с корупцията. Те се дължат на работата на съдилищата, на следствените служби на МВР и на некачественото законодателство. По никакъв начин не свързано с работата на Прокуратурата, каза Бориславова.
Затова е интересно е как, когато срещата беше проведена изведнъж Прокуратурата имаше възможността се самосезира, да повика мен и министър-председателят, за да даваме пояснения без да търси съдействие от тези органи, които и пречат да си върши работата. Надявам се, че институциите ще започнат да си взаимодействат, за да можем да се борим с несправедливостта, която резултира от тези високи нива на корупция, допълни още тя.
Бориславова заяви, че съгласно чл. 208 от НПК предоставянето на тази информация е законово основание и повод за започване на разследване.
Преценката винаги принадлежи на Прокуратурата, но това е една от изричните хипотези на нашето законодателство за започване на разследване, допълни началникът на политическия кабинет на Петков.
По думите и не е цел на изпълнителната власт да сезират с обществено достъпна информация органите. Това, което сме предоставили в качеството си на граждани се надявам да бъде полезно за Прокуратурата.
Не мога да потвърдя какви разговори е водил премиерът с министъра на вътрешните работи. Със сигурност политиката на правителството е в посока, че всеки трябва да започне да действа и да се бори срещу бичовете на обществото и кризите, пред които сме изправени в рамките на законовите си правомощия. МВР е един от органите, които трябва да са част от тази борба, заедно с всички останали, обясни още тя.
Бориславова коментира, че не очаква МВР да предостави информация на Прокуратурата.