Карадайъ за Кирил Петков: Държи се малко като монарх

Булфото (архив)
share

Мисля, че станахте свидетели на това, че представихме на всички парламентарни групи нашите идеи за промени в Конституцията като част от съдебната реформа. Видяхме се с Андрей Гюров, председател на ПГ "Продължаваме промяната", с председателя на ПГ ГЕРБ-СДС Десислава Атанасова, с председателя на ПГ на "БСП за България", с Тошко Йорданов и Василева от ИТН. Когато нашите сътрудници са поискали срещи с "Демократична България", те са отказали среща да представим своята идея за промяна. Това обясни лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ в кулоарите на парламента.

,,Много политици се упражняват върху темата за съдебната система. Те се фокусират само върху персоните, а не върху реформите. Възложихме темата на експерти, които да подготвят съответни промени, като се вземат предвид всички политически говорения, какви идеи за реформи в съдебната система да се вземат предвид решенията и мотивите на Европейския съд по правата на човека, да се вземат препоръките на Венецианската комисия, да се вземат и препоръките на Европейската комисия – на база на всичките тези неща да се направят проект за промени на Конституцията по начин, по който да не се засяга полето на Великото народно събрание (ВНС), а само чрез Народното събрание, защото ако отидем във ВНС, то изобщо не е много сигурно дали изобщо ще се осъществи такава реформа'', прогнозира Карадайъ.

ДПС за "златните" паспорти: Ще искаме проверки, появяват се много интересни китайци и руснаци

Като резултат от срещите сме единодушни, че ако трябва да правим промени в съдебната система, трябва да търсим промени и в Конституцията, както и да гледаме като реформите не като смяна на персоните, а като необходими и нужни реформи в съдебната система, поясни лидерът на ДПС.

Той коментира и темата с главния прокурор.

,,Преразглеждаме въпроса с правомощията на главния прокурор. Надзора на законност се прехвърля на съответните по-горни инстанции на прокуратурата, а  не главния прокурор. В полето на главния прокурор оставяме методическите указания за уеднаквяване на праките между различните съдилища и различните прокуратури. Това са тълкувателните решения на ВАС'', посочи той.

ДПС предлага главният прокурор да бъде разследван от прокурор, избран чрез жребий

Карадайъ посочи защо ДПС са отказали да участват във Временната комисия за промени в Конституцията. По думите му не може без конкретни законодателни предложения да се прави такава комисия.

,,Ние сме си написали домашното, седнали сме, повикали сме експертите, влезли сме в разговори с другите парламентарни групи, търсим съгласие около темите, които и те биха предложили. Има и постоянна комисия в НС, а сега ще има и временна. Всеки си пише с домашното, излиза с равнопоставени идеи и търси решението на въпроси'', разясни той.

Иванов ще е председател на временната комисия за промени в Конституцията, опозицията отказа да участва

Карадайъ отправи и критики към премиера Петков.

Премиерът щеше да решава проблемите с бедствията на хората, досега нито една стотинка не е изплатена. Общини, болници и детски градини не могат да си платят сметките за ток. Премиерът щял да им праща проверки, а не да съдейства и помага. Те бедствията минаха. С частни средства си оправиха пътищата. Проблемът след бедствията не е решен нито с пътищата, нито с подпорните стени. Вместо да се решат проблемите на хората, той ще им праща проверки. Той става рецидивист в нарушаването на Конституцията, защото има разделение на властите. Има кой да арестува и да съди. Това не влиза в компетенциите на премиера. С изявленията си се опитва да се държи малко като монарх, посочи Карадайъ.

Водещи новини

Още новини