В словото на президента видях приоритети като за лидер, който се готви за изпълнителната власт. Пример за това е демографската криза, която е приятна дъвка за всеки. Моята теза е, че зад тези приоритети стои претенция да лидира политическите процеси на фона на трудносправящото се правителство. Това заяви проф. Антоанета Христова в студиото на сутрешния блок на БНТ.
Тя допусна и желание за промени в конституционното устройство на страната в посока на президентска република. Според Антоний Тодоров изказването на Радев е било визионерско.
По думите на Христова Румен Радев е “говорил по картинка”, защото е обрисувал бъдеше, което не може пряко да се свърже с прерогативите на президентската институция в момента.
“В България президентските правомощия са достатъчни”, категоричен беше проф. Тодоров. Като пример посочи назначаването на посланици. Според него президентът в България, подобно на френския си колега, трябва да може да разпуска парламента.
Антоанета Христова изрази мнение, че в момента има фиксация върху личности в политиката и съдебната власт и трябва да се скъса връзката.
“Ролята на президента е да бъде медиатор. Чрез авторитета си той трябва да балансира между управляващи и опозиция. Радев е избран с ниска избирателна активност, защото той не се справя с тази своя неписана роля”, категорична беше тя.
По думите на проф. Тодоров, ако обществото не е обединено, то президентът не може да го обедини.