Много трудни 3 месеца предстоят за българското управление, прогнозира пред БНР политологът от Изследователски център „Тренд“ Анастас Стефанов. Той смята, че „първите по-сериозни опъвания на шевовете“ ще видим в рамките на дебатите за бюджета. Относно мораториума Анастас Стефанов отбеляза, че управляващите „сами разбраха на какво са се хванали“.
За българина съдебната реформа може да е нещо много значимо и много важно, но в периода януари – март при ценовия шок и инфлационните процеси, които не могат да бъдат овладени, темата няма как да е водеща, поясни политологът.
Относно съдържателните промени на Конституцията Стефанов отбеляза, че става въпрос за доста дълбоки процеси, които ще изискват не само политически ресурс от гледна точка на политическо мнозинство, но и много сериозен ресурс извън пределите на Народното събрание, може би на целия юридически елит.
Анастас Стефанов коментира и вчерашното слово на държавния глава при клетвата му в парламента.
„Словото акцентира върху остри, наболели проблеми, широко разбираеми за общественото мнение. То със сигурност е било масово схванато, поне в основните му послания.“
„Такова слово на президента често напипва казуси, проблемни възли, които не са разположени пряко в прерогативите на президентската институция. В неформален план тя може на ръба на нарушаването на нейния дух да излезе извън тесните параграфи на Конституцията, защото президентът разполага с комуникационна власт. Словото, което чухме вчера, е част от тази комуникационна власт.“
Ако ще има политическа намеса на президента или вид политическо опекунство, опасения за каквото се появиха след КСНС, то ще е в общ политически план и не е задължително да е само през ПП, изтъкна политологът.
Радев е достатъчно опитен, за да си дава сметка какво означава провалът на тази коалиция, подчерта Анастас Стефанов.
Не може да се говори за каквото и да е структуриране на електоралните нагласи и в тях може да стане „нова мешавица“ и преосмисляне на избора в последния момент, каквото наблюдаваме през последната година, уточни той.