Всички предпоставки сочат, че е по-изгодно изграждането на седми блок на АЕЦ „Козлодуй”. Това каза в парламента министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев.
Имаме регистрирана проектна компания още отпреди един месец, има създадени екипи, междуведомствени работни групи с участието на експерти от поне 5 - 6 министерства, подготвят се документите за социално-икономическите анализи.
„Идеята за седми блок е да имаме хибриден проект, в който да използваме реактора за „Белене”, който е вече почти готов, и да диверсифицираме проекта с различна неядрена част. Той ще бъде изграден от „Атомстройекспорт”, най-вероятно”, допълни министър Добрев.
На въпрос - дали ще е по-изгодно икономически изграждането на седми блок на АЕЦ „Козлодуй”, Добрев каза: „Ще покажат анализите, но всички предпоставки сочат точно натам. Там имаме изградена инфраструктура, имаме съоръженията за присъединяване”.
Според него условията за допълнителен блок на готовата вече площадка в АЕЦ „Козлодуй” са много по-добри, отколкото тези в Белене.
„Нямаме още конкретни разчети колко ще струва, но това ще зависи каква ще бъде неядрената част, колко ще струва тя. На този етап ние знаем само колко струва ядрената част, защото тя би струвала толкова, колкото ще струва и в Белене”, заяви Делян Добрев.
Най-вероятният вариант за АЕЦ „Козлодуй” е с готовия реактор да имаме руска ядрена част и диверцифицирана неядрена част, каза още министърът на икономиката, енергетиката и туризма . „Още през април, когато прекратихме проекта „Белене” и в Народното събрание включително, на следващия ден точно това коментирахме и всички в правителството – хибриден блок на площадката на АЕЦ „Козлодуй” с готовия реактор от „Атомстройекспорт” за Белене. Технически е възможно преместването на реактора от Белене в Козлодуй. Това не е някакво допълнително споразумение, което правителството сключва, защото ние вече имаме споразумение за Белене, в което споразумение ние сме си поръчали и този реактор е изготвен. Ние обсъждаме варианти и най-вероятният вариант е с готовия реактор да имаме руска ядрена част и диверцифицирана неядрена част”, посочи министър Добрев.
„Част от над 500 милиона евро е оборудването за първи реактор, реактор плюс товарогеноратор и комплектовка”, каза още Делян Добрев.
Преди да бъде взето решение на Министерски съвет по същество, ще има всички социално-икономически анализи плюс всички разчети за това колко ще струва новият блок.
„Най-важното е, че ние не правим заложник Националната електрическа компания или пък АЕЦ „Козлодуй”, а ние създадохме проектна компания, която сама ще носи отговорност за този проект. Тя е с първоначален регистриран капитал и от това доколко добре се структурира проектът, ще зависи доколко той е реализируем. В рамките на една година очакваме да имаме всички необходими анализи”, добави министър Делян Добрев.
За финансирането има отделна процедура и е много рано да говорим за финансиране, при положение, че нямаме лицензирана площадка. Не може преди да имаш лицензирана площадка, да търсиш инвеститор, защото този инвеститор трябва да има сигурност за това, че мястото е подходящо и площадката е лицензирана. Това са въпроси, на които ние ще търсим отговор в следващата една година - каза пред журналисти Делян Добрев.