Очаквам и апелирам да успеем да се организираме и да създадем постоянните комисии в Народното събрание тази седмица, коментира пред журналисти в парламента зам.-председателят му Ива Митева.
Миналата седмица депутатите гласуваха 24 постоянни комисии в правилника за работа на 47-то НС /в 46-то НС те бяха 22/.
Митева подчерта, че е много важно какви личности ще бъдат председателите на комисиите, но уточни, че все още мнозинството в парламента /"Продължаваме Промяната", "БСП за България", "Има такъв народ" и "Демократична България"/ не са се договорили на кои и на колко комисии да имат председатели. Митева отбеляза, че тя няма да ръководи комисията по конституционни и правни въпроси, ще бъде вероятно част от нея, но, по думите ѝ, тази комисия трябва да бъде на най-голямата политическа сила.
Разговаряхме в петък с колегите от коалицията, окончателното разпределение не е готово, каза зам.-председателят на НС и добави, че винаги има спорове.
Колко и на кои комисии опозицията ще има председателски места също не е все още ясно.
Според Митева комисията по конституционни и правни въпроси, комисията по бюджет и финанси трябва да започнат възможно най-бързо работа. По думите ѝ, те трябва и да са по-големи като състав. Там са съдебната реформа, КПКОНПИ, въпроси, които сериозно трябва да започнем да обсъждаме, както и данъчните закони, обясни тя.
Три месеца срок за законодателни промени, които биха дали възможност за освобождаване на главния прокурор, както вчера анонсира в национална телевизия министърът на правосъдието Надежда Йорданова, Ива Митева коментира като възможни, ако има желание за работа. Въпросът е какви са конкретните промени, допълни тя.
Много пъти сме говорили, че имаме конституционни пречки, внимателно трябва да бъдат извадени решенията на Конституционния съд - имаме наистина много работа, изтъкна зам.-председателят на парламента.
Проектът за решение на "Демократична България" за зелен сертификат за депутатите и администрацията на Народното събрание, по думите на Митева, трябва първо да бъде обсъден в съответната комисия и след това да бъде гласуван в пленарната зала. Тя очаква това да стане в началото на януари догодина.