Преговарящите партии - БСП, ИТН, ДБ и "Продължаваме промяната", които участват в разговорите за изработване на коалиционно споразумение за бъдещо управление, водени от "Продължаваме Промяната" /ПП/, се обединиха около идеята за поетапно въвеждане на диагностично-свързаните групи. Те ще бъдат въведени пилотно, като нов финансиращ механизъм, на който след определен срок ще бъде направен анализ. Разговорите на тема "Здравеопазване" се водят от Асен Василев.
Участниците се обединиха около различни мерки, в които са включени мащабна информационна кампания за ваксиниране, но ваксинирането срещу COVID-19 да остане като доброволен акт; да се направи анализ с цел смяна на модела на финансиране на педиатричните, инфекциозните структури и тези в трудно достъпните райони; законодателни промени за повишаване на ефективността на етичните комисии; въвеждане на методични ръководства за лечение и диагностика с необходимите законодателни инициативи; ефективно преобразуване на агенцията за медицински надзор; лекарствата за деца до 14-годишна възраст за остри заболявания да се плащат на 95% от НЗОК, но да има ясни контролни механизми и се предвижда това да бъде факт след въвеждането на електронното досие; изграждане на национална детска болница след извършване на анализ; оптимизиране на броя на леглата и кадрите в лечебните заведения след законови промени.
Преговарящите постигнаха съгласие и да се облекчи достъпът до лекарства, до медицински изделия, до консумативи и лечебни храни за хората, страдащи от социално-значими или редки болести.
Представителите на преговарящите партии постигнаха съгласие да започне и подготовка за смяна на статута на държавните и общинските лечебните заведения, след като се направи анализ, като целта е те да не бъдат търговски дружества. Парите изтичат, не само защото болниците са търговски дружества, а защото няма контрол, каза Асен Василев от "Продължаваме Промяната". Когато се променя моделът на управление, да не спираме само с промяна в статута, допълни още Василев.
Между базовото заплащане на заплати и бонуси да има минимално и максимално съотношение в лечебните заведения, работещи с обществен ресурс, е предложение, около което също се обединиха всички.
Управленски кадър в едно лечебно заведение няма да има право да е негов собственик или да заема едновременно и управленски пост в друга лечебна структура. Работещите в тези лечебни заведения да имат максимум един договор с Националната здравноосигурителна каса, записаха още представителите на партиите.
Оптимизиране на националната система за спешна помощ, чрез която пациентът за оптималния час да бъде транспортиран в адекватен спешен център, в който да му бъде оказана помощ. До юни 2022 г. се очаква да има ясен план за системата на спешната помощ, както и на каква стойност ще може да се осъществи това намерение.
Промяна в наредбата за специализация и хармонизирането й с нормите на ЕС също обедини участниците в преговорите, които записаха да има единен национален конкурс.
Предстоят анализи на модела на финансово осигуряване и на доплащанията от страна на пациентите.
,,Идеята е всички големи решения да минават през такъв тип обсъждане'', каза в заключение Асен Василев. Представителите на БСП, ДБ и ИТН бяха единодушни, че за подобна реформа ще е необходим голям допълнителен финансов ресурс.
Една от причините аз да водя тази сесия е точно, защото мога да поема този ангажимент - че, ако аз съм министър на финансите, ще работим активно, за да се обезпечи всичко това ресурсно, като първият ресурс, който трябва да намерим, е ресурс на течове в тази система, който да бъде пренасочен за здравето на хората. Допълнителният ресурс, който е необходим, ще дойде от течове в други системи, допълни още Василев.