Мария Габриел: Зеленият преход да се превърне в стратегия за растеж

share

Как предизвикателствата, свързани със Зеления преход да се превърнат в стратегия за растеж, в стратегия за работни места и това да се случи с ясното усещане във всеки един регион на Европа, че става въпрос за справедлив процес, който носи полза на хората? Този въпрос повдигна комисарят, отговарящ за иновациите, научните изследвания, културата, образованието и младежта Мария Габриел по време на участието си в международния форум "Зеленият преход - предизвикателства и решения за България", организирана от Dir.bg и 3еNews.

„Смятам, че за да превърнем предизвикателствата във възможност са необходими инвестиции и реформи. И тук ключова роля имат науката и иновациите, необходими са умения и инвестиции в образованието, много тясно свързани с регионалната политика”, обясни Мария Габриел.

Тя обърна внимание на първо място на инвестициите, чрез програмите „Хоризонт Европа” и „Еразъм +”.

„Добрата новина е, че през последната една година успяхме да извоюваме бюджет, с който досега не сме разполагали. Програмата „Хоризонт Европа” ще бъде с бюджет 95.5 млрд. евро, което я превръща в най-голямата публична програма за инвестиции в наука и иновации в света”, обяви евродепутатът. Тя допълни, че програмата „Еразъм +” ще бъде с двойно увеличен бюджет от 28 млрд. евро.

„Това позволява да наблегнем с инвестиции не само във висшето образование, а и в професионалното образование”, обясни тя. По думите й в рамките на програмата „Хоризонт Европа” 35% от бюджета ще бъде насочен, именно към реализиране на климатичните цели.

Мария Габриел напомни, че първите директни инвестиции в подпомагане на зеления преход станаха чрез програмата „Хоризонт 2020”. През септември 2020-а беше обявена покана за проекти с бюджет от 1 млрд. евро. До този момент са одобрени 73 проекта, като в тях има 14 български организации, спечелили финансиране по 10 проекта.

Централна и Източна Европа имат много силно конкурентно предимство - това са иновационните екосистеми, каза още Мария Габриел. И допълни, че за да могат те в рамките на Зеления преход да се справят с предизвикателствата и да носят дългосрочна полза, е нужно взаимодействие.

Мария Габриел обърна внимание, че Европейският иновационен съвет финансира компании, насочени към наистина пробивните технологии.

„Точно тук, когато говорим за зелените технологии, искам да споделя, че Европа е изключително добре позиционирана, както и Централна и Източна Европа. 42% от всички стартиращи компании в света, работещи в сферата на енергетиката, са европейски. Имаме много силна заявка, че чрез подкрепа на тези компании ще има ползи на регионално и местно ниво”, обясни еврокомисарят.

Мария Габриел допълни, че иновациите имат ключова роля в този процес. „Трябва да бъде ускорен трансферът на резултатите от научните изследвания спрямо индустрията. И тук за първи път ще бъдат разработени съвместни технологични пътни карти между бизнеса и индустрията”, обясни тя.

Инвестирането във водородни технологии е изключително важно, подчерта Мария Габриел. И допълни, че то се финансира от програмата „Хоризонт Европа”. „Защо България да не бъде една от долините на водорода”, каза още тя. И допълни, че подходът на Европейската комисия взема предвид спецификите на регионите.

Водещи новини

Още новини