За специален план за спасение на българското село се обяви вицепрезидентът Илияна Йотова. „Необходимо е ново планиране както в националния бюджет, така и при разпределението на европейските средства. Необходими са целеви средства за селата. Надявам се да срещнем партньорството на следващ редовен кабинет и следващ парламент и да постигнем реална грижа за българското село. Хората, които управляват България, да имат съзнанието за това.“ Това посочи Илияна Йотова, която беше гост на тържествената сесия на Общинския съвет в Трекляно по повод Деня на българската община и местното самоуправление, съобщиха от президентския прессекретариат.
Вицепрезидентът благодари на местната администрация на най-малката българска община за усилията, които ежедневно полагат за по-добрия живот на населението. Йотова припомни, че само 4 години след Освобождението на България е създаден първият закон, който поставя основите на дейността на местните власти. „Още тогава строителите на България са осъзнавали, че и в най-малката териториална единица населението трябва да има висок стандарт на живот, за да върви напред развитието на цялата държава“, посочи вицепрезидентът.
Илияна Йотова открои огромните регионални дисбаланси в България и проблема с обезлюдяването на цели райони. „Финансовите ресурси на националния бюджет и от Европейския съюз се концентрират в няколко големи града, а за малките общини не остава почти нищо. Днес в географската територия на България имаме няколко Българии“, подчерта вицепрезидентът. По думите й тези разлики обричат бъдещето на българските деца. „В 21 век, за съжаление, в България децата нямат равен старт в живота, оказва се, че е важно къде си се родил – в малкото село или големия град“, изтъкна Илияна Йотова и припомни колко трудности са срещнали с президента Румен Радев преди години, докато успеят да защитят от затваряне училищата в малките общини.
Вицепрезидентът се обяви категорично против разделението на България на центъра и България на периферията, където липсва адекватен достъп до здравна грижа, няма пътища. В община Трекляно няма аптека, посещенията на личен лекар са нередовни. „За всеки претендиращ за държавник водеща трябва да бъде грижата за хората и техния достоен живот“, посочи Йотова.
Вицепрезидентът отново открои настояването, споделяно и от общините, за по-голяма самостоятелност, за финансова децентрализация. „Необходима е промяна в законодателството, която да даде свобода на всички общини да се борят за средства, а не да чакат подаянията на по-голямата община или благоволението на държавата“, посочи Илияна Йотова.
Кметът на община Трекляно Радко Петрунов удостои вицепрезидента с почетния плакет на общината.