Частна фирма спечелила 32 млн. лева от "Златния гьол" на "Капитан Андреево"

share

Над 32 милиона лева са спечелени от частна фирма чрез т.нар. "Златен гьол" за дезинфекция на "Капитан Андреево" през последните 8 години. 

Именно дезинфекцията на турската граница стана тема на двучасово заседание на временната комисия по ревизия.

От 2013 година до днес за дезинфекцията по границата отговаря частна  фирма. По време на днешното заседание на комисията стана ясно, че тя е създадена две седмици преди да започне работа по границата. А въпреки милионите оборот, в продължение на години фирмата не е проверявана. До това лято, когато от служебното правителство решават да проверят фирмите с най-високи касови наличности. И установяват серия от данъчни нарушения.

Три сигнала получили във временната комисия по ревизия, свързани със "Златния гьол" на "Капитан Андреево". Подателите на два от тях пожелали анонимност. Третият е от Антикорупционния фонд, които от години водят свое разследване. Те твърдят, че нарушенията са различни. А въпросителните идвали още със създаването на частната фирма. 

"Става дума за фирма която е регистрарнана седмица и половина преди да и е предоставено правото да извършва тази дезинфекция", заяви Лора Георгиева, юрист от Антикорупциония фонд. 

"Въпросният договор между агенцията по храните е сключен в последния ден на кабинета "Борисов 1", каза Мая Манолова. 

Договорът с частната фирма е подписан през 2013 година.

"На запитвания на прокуратурата от Българската агенция по безопасност на храните не са предоставили никакви данни дали е проведена публична процедура", казва Лора Георгиева.

Отговорът идва от настоящия заместник-министър на земеделието. "Същата не е задължителна по закон, но е проведена. Възлагането на дейността по възлагането на дезинфекцията не е обществена поръчка по смисъла на закона на обществените поръчки, защото не се плащат никакви средства!", заяви Крум Неделков.

"В договора има клауза, освен държавни такси има и такса  обслужване. Договорът е възмезден. А не е безвъзмезден.Това автоматично означава че договорът не попада в изключение на обществените поръчки", заяви финансовият министър Асен Василев.

Освен от дезинфекцията, фирмата печели и от други дейности. Отново по границата ни с Турция. 

"Стопанисва и лабораторията за фитосанитарен контрол, т. е. за плодове и зеленчуци, които влизат в България", информира Мая Манолова, цитирана от Нова телевизия. 

По думите на Манолова на ден  у нас на ден влизат между 450 и 500 камиона, превозващи плодове и зеленчуци. От тях по закон на контрол трябвало да подлежат 10%: "Но информацията е, че се порверяват повече. Обяснението е просто. Попитахме служителката какви са таксите за лабораторията на ТИР. 350 лв. лабораторно изследаване и допълнителна такса от 500 лв. за разтоварване. Става дума за една или две касетки за разтоварване от тира. Пресметнахме, че фирмата генерира 15-20 млн. лева приходи от лабораторията, а от "Златния гьол" 10-15 млн. лева".

КПКОНПИ проверява "Златния гьол"

Милионите левове печалба съществуват. Но засега само на документи. "Парите все още не са предоставени за преглед и преброяване. Нямаме представа дали са налични или не. Засега са налични само на документи", каза министърът на финансите.

По време на единствената правена досега проверка на фирмата са установени и други нарушения. 

"Наложени са обезпечителни мерки тъй като фирмата няма авоари. Т.е всеки ден НАП и МВР ходят и събират съответното такси за деня. До момента са обезпечени милион и половина по този начин", добави Асен Василев.

Договорът с частната фирма е сключен за 10 години. Което означава, че тя трябва да продължи дейността си до 2023 г..

Вече години наред мястото за дезинфекция на турската ни граница се нарича "Златен гьол", защото всеки от влизащите у нас трябва да плати за няколкосекундната дезинфекция. А парите, които се изкарват от нея, възлизат на няколко милиона годишно. 

Водещи новини

Още новини