В ход са редица наказателни процедури срещу България в частта "Енергетика", обяви председателят на енергийната комисия на НС

Булфото архив
share

В момента са в ход редица наказателни процедури срещу България в частта "Енергетика", каза председателят на Комисията по енергетика и климат Иван Хиновски на първото заседание на комисията в парламента.

"Наказателни постановления са в ход и ние трябва да решим към кои ще реагираме с промени в законодателството", отбеляза Хиновски.

Уволненият зам.-енергиен министър за скъпия ток: Следете пътя на парите и кой печели от стрес и хаос в държавата

Той уточни, че има една група наказателни процедури. Затова трябва да се приемат законодателни промени в Закона за безопасно използване на ядрената енергетика /ЗБИАЕ/, в Закона за енергетиката /ЗЕ/, в Закона за енергийната ефективност /ЗЕЕ/ и в Закона за енергията от възобновяеми източници /ЗЕВИ/. Всичките са свързани с хармонизация на българското с европейското законодателство.

"Колегите бъркат думичката "наказателни процедури" с друг естествен ход на документа, когато не е транспониран навреме", каза бившият зам.-министър на енергетиката и настоящ член на енергийната комисия Жечо Станков.

Според него подобен случай е бил обсъдения днес в парламента - случай с транспонирането на Директивата 2018/2001. Жечо Станков поясни, че в момента, в който изтече срокът на определена директива или регламент, която трябва да бъде транспонирана в националното законодателство, в "Европейската комисия /ЕК/ има един принтер, който автоматично "изстрелва" писмата към всяка една държава, която не е сложила "тикчето" в електронната система, че е транспонирала законодателството". Той добави, че съответната държава получава уведомление. След това, в рамките на 6 до 9 месеца, ЕК дори не се обажда.

По думите на Станков, преди да направи каквото и да е мотивирано становище за наказателна процедура, ЕК задава въпроси. Впоследствие, ако се налага, се стига до мотивирано становище. Станков счита, че може да се поиска информация от Министерството на енергетиката кои са "отворените въпроси" и на какъв етап са. Той поясни, че преди да влязат законодателните промени в парламента, те трябва да преминат през обществено обсъждане, да бъдат приети от Министерския съвет и след това да бъдат обсъдени в пленарната зала. Той е на мнение, че по нито една от тези четири точки този парламент няма физически срок, за да премине цялата процедура.

Водещи новини

Още новини