Парламентът ще разгледа проект на решение за създаване на Временна комисия за изясняване на всички факти и обстоятелства за прилагането на СРС от МВР по отношение на български граждани, участващи в предизборната кампания и изборния процес за 46-то Народно събрание, предвижда проектопрограмата за работа на депутатите.
В нея е и проект на решение за внасяне на доклад от главния прокурор както и Правилникът за организацията и дейността на Народното събрание. Проектът на правилник на парламента предвижда да се създадат 21 постоянни комисии и няколко подкомисии. Депутатите от Временната комисия по изработване на правилника отхвърлиха предложението за намаляване на възнаграждението на народните представители.
Днес е първата сряда от месеца и парламентарните групи имат право да предлагат точки, които задължително се включват в програмата и се разглеждат в рамките на деня.
,,Горските в смесените региони са функция на ДПС'', заяви председателят на ПГ на "Има такъв народ" Тошко Йорданов по време на дебата по създаване на Временна комисия за изясняване на всички факти и обстоятелства за прилагането на СРС от МВР по отношение на граждани, участващи в предизборната кампания.
Тошко Йорданов направи реплика на Йордан Цонев от ДПС, който обяви, че разполага с клипове как горските бият с метални пръти по време на предизборна кампания.
Както е лицемерно ГЕРБ да говорят за полицейското насилие, по същия начин е лицемерно вие да говорите за натиска на горските. Горските са функция на ДПС в тези райони и тормозят хората на най-ниско битово ниво. Ако има кабинет, ще има сериозна ревизия на горските в тези региони, предупреди Тошко Йорданов Цонев.
Парламентът отхвърли създаването на Временна комисия за проучване на всички факти и обстоятелства за СРС, използвани от МВР спрямо граждани в предизборната кампания за 46-ото Народно събрание. Предложението за комисия бе на ПГ на ГЕРБ/СДС. "За" създаването на комисията гласуваха 82 народни представители, "против" - 69 "въздържали се" - 64, с което предложението бе отхвърлено. От ГЕРБ предлагаха Временната комисия да работи в срок от три месеца и да бъде формирана на паритетен принцип.
Парламентът реши главният прокурор да внесе доклад в Народното събрание за прилагането на Закона за защита на лица, застрашени във връзка с наказателното производство. Предложението е внесено от "Демократична България" и бе подложено на гласуване след поименна проверка в парламента, която установи наличие на кворум в пленарна зала.
"За" предложението гласуваха 143 народни представители, без "против" и с 3-ма "въздържали се". Докладът трябва да обхваща периода от 1 януари 2020 до 30 юни 2021 г.
Срокът, в който главният прокурор трябва да внесе доклада си в парламента, е 14 дни.