Тристанката ще обсъди промени в наредбата за медицинската експертиза

Pixabay
share

Националният съвет за тристранно сътрудничество ще обсъди на извънредно заседание проект на постановление на МС за промени в наредбата за медицинската експертиза.

С промените карантината вече няма да е част от общия лимит за болничните.

МС с важни решения за подготовката и произвеждането на предстоящите избори на 11 юли

Проблемът стана известен по време на пандемията от COVID-19, в резултат на която се наложи масово предписване на карантина на болните и пряко контактните на хора с положителен резултат.

В момента има практическа невъзможност за еднолично издаване на болничен лист от лекуващия лекар за срока на карантинния период, при карантина на болен или контактен осигурен, в случаите когато хората преди карантината са ползвали 180 календарни дни непрекъснат отпуск за временна неработоспособност или 360 дни отпуск за временна неработоспособност с прекъсване в две предходни календарни години и в годината на боледуването. За да получи болничен за карантина, човек, изразходвал общия лимит от болнични, трябва да се яви на ЛКК и ТЕЛК. В доклада на здравното министерство се посочва, че това напълно противоречи на медицинската целесъобразност и основната цел да не се допуска разпространението на заразното заболяване. Пандемията засегна хора, които имат различен здравен статус, включително и такива с тежки и продължителни заболявания, ползвали значителен брой дни болнични.

Вероятно ще бъде обсъдена и друга промяна, по искане на служебния здравен министър, която цели да се разшири кръгът на дефинитивните състояния, при които се дава пожизнено решение за трайно намалена работоспособност. Омбудсманът Диана Ковачева поиска облекчен режим за ТЕЛК за хората с необратими увреждания. Здравният министър предложи хората с доживотни увреждания да не се явяват на ТЕЛК на всеки три години.

Вижте част от мерките за справяне с "фалшивите" болнични

С промените се разрешава и проблемът с практически затруднения при осигуряване на нормативното изискване за включване в състава на ТЕЛК/НЕЛК на специалисти по професионални болести и по трудова медицина, радиобиология или радиационна хигиена, които председателстват заседанията на комисията при освидетелстване на хора по повод приемане или отхвърляне на професионален характер на заболяването. За да се осигури ресурсно медицинската експертиза, се осигурява равнопоставеност при този вид експертиза на специалистите по професионални болести с тези по трудова медицина.

По данни от 2020 г., на Националния център по обществено здраве и анализи, броят на специалистите по професионални болести е изключително малък - 17 за цялата страна, като тяхното разпределение по области е следното: Варна - 4, София-град -3, Пловдив -3, Плевен -3, Стара Загора -2, Сливен -1 и Ямбол -1. Интерес за зачисляване за специализация по тази медицинска специалност липсва, тъй като липсва договаряне по Национален рамков договор в болничната и извънболничната медицинска помощ по професионални болести. Предвид факта, че 9 от 17-те налични в страната специалисти по професионални болести са на възраст над 60 години и поради липсата на интерес към специалността на новозавършващите лекари, се очертава постепенното изчерпване на ресурсите по тази медицинска специалност. Същите тенденции на намаляване броя на специалистите се наблюдавати по отношение на медицинските специалности "Радиобиология"(общо 13, от които 12 в София и 1 в гр. Пловдив) и "Радиационна хигиена"(общо 4, от които 3 в София и 1 във Варна).

Облекчават процедурата за ТЕЛК

Разрешават се и проблемите с процентите, определени в зависимост от възрастта при доказани генетични аномалии, тъй като възрастта в случая няма отношение към дефицита, който обуславя степента на увреждане.

Правят се промени в отправните точки за оценка на трайно намалената работоспособност и на вида и степента на увреждане в проценти. Такава е промяната на процента за начален стадий при болестта на Чандлър, която е бързо развиващо се заболяване, придружено с мъчителна, продължителна и неповлияваща се от обезболяващи средства болка, водеща до допълнителен дискомфорт на пациентите и налагащо се оперативно лечение именно в ранния стадий. Затова процентът, определен за началния стадий, е целесъобразно да се повиши с 10 пункта - от 40 на 50. По-висок процент е определен и за деца със захарен диабет - от 50 на 80.

Водещи новини

Още новини