Служебното правителство е приело решение, с което се включва към държави от света, готови да увеличат корпоративния си данък на ставка от 15 процента. Това предупредиха от ГЕРБ на извънреден брифинг, предаде репортер на Novini.bg.
От изказването на представители на най-голямата политическа партия у нас заявиха, че решението е било взето на заседание на Министерския съвет на 30 юни. Точката е била 17-а в дневния ред.
От ГЕРБ настояват служебното правителство да излезе и да даде своите публични обяснения за своята инициатива. Според тях позиция за вдигането на корпоративния данък трябва да дадат и политическите сили, както и президентът Румен Радев, с чийто указ бе назначена сегашната власт.
Томислав Дончев напомни, че действията на служебното правителство се фокусират върху интервюта по медиите, даване на брифинги и акции. Той обърна внимание, че сегашния кабинет има ограничен мандат, а и не е избран чрез участие на гражданите.
"Това е служебно правителство, функциониращо без парламентарно мнозинство. Ако не е забранено от закона, политическият морал не предполага то да се ангажира с решения. Откъде българските граждани, предприемачи, работещи, трябва да научат, че правителството се е присъединило към инициативата на Г-7 за повишаване на данъците. Най-наблюдателните представители на бизнеса могат да го научат от сайта на ОСР", каза Томислав Дончев.
"Служебното правителство е вербално свръхактивно. Негови представители говорят толкова много, че не ми е ясно кога работят. Имаме нови жанрови - риалити от баня и селфи от източен язовир. По-същественият въпрос е защо тук има тишина. Защо има тишина? Ние настояваме да чуем позициите на партньорите в съвета за тристранно сътрудничество как гледат на инициативата за повишаване на данъците", коментира още той.
А Деница Сачева предупреди:
"Взето е едно непочтено решение и решение, което е непрофесонална. Вдигането на данъци със сигурност означава по-малко работни места и по-висока безработица. Ако корпоративният данък се вдигне с 50%, над 1 млрд. лв. ще бъдат взети от бизнеса. Това е и скритият сценарий. Всичко наши опоненти дават утопични обещания. Тези утопии не са възможни, ако не се вдигат данъците и осигуровките".
Бившият депутат Александър Иванов пък посочи, че с това решение на кабинета ще се стигне до 50-процентно увеличение на данъците.
Проверка на Novini.bg потвърди, че на сайта на Министерския съвет в дневния ред за 30 юни е включена следната точка: РЕШЕНИЕ ЗА ОДОБРЯВАНЕ ПОЗИЦИЯТА НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ ЗА ВОДЕНЕ НА ПРЕГОВОРИТЕ В РАМКИТЕ НА ПРИОБЩАВАЩАТА РАМКА ПО ВЪПРОСИТЕ НА ПЛАНА BEPS КЪМ ОРГАНИЗАЦИЯТА ЗА ИКОНОМИЧЕСКО СЪТРУДНИЧЕСТВО И РАЗВИТИЕ ЗА НАМИРАНЕ НА ОБЩО РЕШЕНИЕ ОТНОСНО ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВАТА ВЪВ ВРЪЗКА С ДАНЪЧНОТО ОБЛАГАНЕ НА ДИГИТАЛНАТА ИКОНОМИКА.
А в решението се казва:
Със свое решение правителството одобри позицията на страната ни за преговорите в Приобщаващата рамка по въпросите на BEPS (Base Erosion and Profit Shifting - свиване на данъчната основа и прехвърляне на печалби) към Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) за намиране на общо решение за предизвикателствата при данъчното облагане на дигиталната икономика. Решението е във връзка с предстоящото заседание на Приобщаващата рамка на 1 юли 2021 г.
България принципно подкрепя предложението на ОИСР за решаване на въпросите за данъчното облагане на дигиталната икономика, като в позицията са направени и някои бележки по конкретните параметри на това предложение, става също така ясно при какви обстоятелства страната ни би подкрепила някои от тях.
В позицията е посочено, че нашата страна смята, че новата международна данъчна структура трябва да отчита икономическите, географските, демографските и геополитическите особености на всяка страна, че минималната данъчна ставка трябва да се прилага за международни корпорации с над 750 млн. евро оборот, както и да не се прилага за компании, базирани в страна членка с голям брой работници.
Списъка на държавите, които се присъединяват към Становището относно решението за справяне с данъчните затруднения идващи от дигитализацията на икономиката, вижте тук