Човешките права са основна конституционна ценност и трябва да се насърчават всички усилия за тяхната защита. Когато някой има амбиция да ревизира Българската конституция, това трябва задължително да е отправната точка. Това заяви държавният глава Румен Радев в Аулата на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, където взе участие в Тържествено събрание по случай 30-годишнината от приемането на Конституцията на Република България. Честването се проведе под патронажа на държавния глава. На събитието присъстваха вицепрезидентът Илияна Йотова, служебният министър на правосъдието проф. Янаки Стоилов и ректорът на Софийския университет проф. Атанас Герджиков.
Важно е да имаме улеснен достъп до конституционно правосъдие, за да може всеки гражданин да се чувства пълноценен и силен като личност с принос към развитието на конституционния модел, заяви Румен Радев в приветствието си към участниците, между които бяха народни представители от Седмото Велико народно събрание, конституционалисти и преподаватели.
„Изработването и приемането на нашата Конституция преди 30 години е повратен етап в общественото ни развитие. Тя ни постави на картата на демократичните общества“, подчерта президентът и изрази своята признателност за мъдростта, куража и отговорния труд на народните представители в Седмото Велико народно събрание, съставило българския основен закон.
По думите на президента Българската конституция е пълноценен инструмент за държавно управление, ограничаван и контролиран от демократични механизми: „Тази конституция ни преведе през трудни моменти. С нея станахме пълноправни членове на Съвета на Европа и на Европейския съюз. Ценностите, заложени в нея - демократично управление, върховенство на правото, равенство пред закона, защита на човешките права, са ценности и на нашите европейски партньори. През призмата на 30-годишен реален демократичен опит Конституцията се превърна в стълб на българската държавност“. Румен Радев отбеляза, че съвременният български основен закон по успешен начин съчетава основите, заложени от учредителите на първата Българска конституция от последните десетилетия на 19-и век, с нови идеи и конструкции.
Базирана на утвърдени модели на европейския конституционализъм, нашата Конституция и като изработване, и като приемане, е суверенно дело. Тя има своя собствена идентичност и се ползва с демократична легитимност, подчерта държавният глава.
Румен Радев посочи още, че пътят към утвърждаването на демократичната, правова и социална държава не е нито лек, нито кратък, и за това свидетелства нарасналото очакване в обществото за нови промени в Конституцията, които да доведат до усъвършенстване и развиване на някои конституционни статути. „Една конституция, за да бъде в изпълнение на своите основни функции като основен закон и граждански договор, трябва съответно и да се развива със своето време“, добави президентът.
Държавният глава изтъкна и ролята на гражданското образование за утвърждаването на демокрацията и необходимостта от ежедневна защита на конституционните ценности от опити за посегателства. Младите хора трябва да разбират ясно кои са основните стълбове на демокрацията и на свободата и в какво се състои легитимността на политическите институции, за да не бъдат подвеждани. „Основният въпрос не е само в образованието, но и в личния пример, ангажираността и отговорността на политическия елит, на държавните институции и на всеки гражданин за отстояване на ценностите, по които сме постигнали съгласие в най-важния обществен договор – Българската конституция“, заяви още в приветствието си държавният глава.