Безспорно постижение е, че имахме изключително адекватна политика за запазване на работните места. Това заяви бившият социален министър в последното правителство на Бойко Борисов – Деница Сачева. Тя участва в онлайн дискусията „България след COVID-19: Възстановяване и развитие“, инициирана от евродепутата на ГЕРБ-СДС Ева Майдел.
Според Сачева освен да се помогне на българите да намерят работа по време на коронакризата, е имало и успешна кампания за преквалификация.
Направените инвестиции от началото на кризата до края на месец април тази година са почти 6 млрд. лв., докладва още бившият министър.
"Направихме 60/40 всеобхватна и с нея успяхме да запазим 300 000 работни места. Вече е дошъл моментът да я направим по-фокусирана към бизнесите с повече затруднения", отбеляза още тя.
Голяма част от средствата са били насочени към секторите туризъм, рестораньорство, хотелиерство и транспорт. Сачева потвърди и за успеха на мярката 80/20 за бизнеса.
ГЕРБ смята, че от ползва е създаването на фондове за възможност за дигитализация, киберсигурност, електронна инфраструктура. Деница Сачева обърна внимание, че кризата с COVID-19 е показала нуждата от модернизиране на формите за работа – начините, по които работодател-служител си взаимодействат.
И още – България има нужда от модерна реформа на социалното подпомагане. Сачева смята, че системата предлага значителни мерки, но в обществото има въпросителни. Даде пример, че голяма част от семействата получават детски помощи, но те са „с ниска себестойност“. Кодекс за социална закрила предвижда ГЕРБ.
"Смятам, че мерките трябва да продължат до края на годината", обобщи Сачева.
Тя каза, че смята за притеснително изказване на служебния министър на икономиката Кирил Петков, че след като бизнесът е отворен, няма нужда от мерки. По думите на Сачева бизнесът наистина не трябва да е силно зависим от държавата, но има сектори, които още дълго ще се възстановяват от кризата и някои мерки трябва да продължат.