Асен Василев: Течовете са навсякъде, искаме държавата да си влезе на мястото

БТВ
share

По сметките България разполага с малко над 8 млрд. лева, от тях обаче около 5 млрд. лева не могат да се ползват. Реално Министерството на финансите разполага с малко над 2 млрд. лева. Това каза в предаването "120 минути" по БТВ служебният министър на финансите Асен Василев.

В момента изпълняваме бюджета така, както е заложен. Приходната част се изпълнява точно, разходната част също трябва да се изпълнява в зададените параметри. Проблемът в разходната част е, че когато е имало непредвидени разходи, каквито до май месец е имало доста, те се правят за сметка на други разходи, заяви Василев.

Няма да има проблем да останем в рамките на дефицита, който е бюджетиран. Това не означава, че не трябва да се направи актуализация на бюджета. Още първия ден, когато приемах поста, казах на г-н Ананиев, че е необходимо да се направи актуализация. Нуждата от актуализация не идва от това, че нарушен балансът между приходите и разходите, а от това, че някои разходи, като например добавките от 50 лева за пенсионерите, не са заложени в бюджета, а средствата от тях се вземат от парите за други министерства, посочи финансовият министър.

Той каза, че на база на проверките на фирмите очаква значителен ръст на приходите в хазната до края на годината.

Миналия петък Асен Василев съобщи, че Националната агенция по приходите е отписала за 3 г. около 10 млрд. лева като несъбираеми дългове. Днес той допълни, че наказателните лихви и ревизионните актове са около половината от сумата, тоест чистите задължения са около 5 млрд. лева.

Има кухи фирми и ДДС източване, където трудно ще се събере нещо, но съм щастлив да обявя, че една не малка част от фирмите на първата страница, големите длъжници, вече се обадиха и започнаха да преговарят за форма и начин на изплащане каза Василев и даде пример с фирма "Брикел", чиито задължения са в размер на 42 млн. лева.

Според него е необяснимо как може да се стигне до натрупване на дългове от порядъка на 20-30-40 млн. лева. Всички знаем, че ако един месец не си платиш данъците или осигуровките, НАП бързо реагира и започва да си ги търси. Тоест, за да се стигне до такова голямо натрупване или не е имало реакция, или тази реакция по някакъв начин е била затруднена, коментира финансовият министър.

На въпрос дали сред длъжниците е фирмата "Гранекс трейдър" на новия директор на НАП Румен Спецов. Василев отговори: "През 2017 г. той напуска България и отива в Ню Йорк, след това в Дубай и си продава фирмата. От там-нататък, човекът не знае какво се е случвало с фирмата, даже не е следил. Така че, обяснение трябва да се потърси от човека, който е купил фирмата от г-н Спецов".

В предишно свое интервю финансовият министър описва Спецов като надежден за "чуждите партньори", днес поясни, че шефът на НАП е работел активно с "Европол".

Разкриха огромен теч от хазната, държавата дала 3,4 млрд. лева на 7 частни фирми за година

Той съобщи, че започва ревизия на фирмите с касова наличност над 100 000 лева. Над 13 000 фирми са с касова наличност над 100 000 лева. Общата касова наличност на тези фирми е около 4 млрд. лева, уточни Асен Василев. Той съобщи, че например фирма, която се занимава със земекопна дейност, държи в каса над 32,7 млн. лева, неясно защо. 

Опитваме се да преориентираме методологията, с която работят НАП и Агенция "Митници". Трябва да отидем там, където са потенциалните големи щети за бюджета, а не да гоним фризьорските салони, подчерта финансовият министър.

За мен е силно притеснително, че във всички нива и всички системи има течове. Или правилата са направени така, или държавата е имитирала дейност - да не гони големите фирми, а да гони фризьорските салони. Същото нещо се видя в Българската банка за развитие, същото нещо се видя и в енергетиката, коментира Василев.

По думите му Фондът на на фондовете е на загуба при положение, че управлява над 1 млрд. лева, и има нужда Министерството на финансите да го субсидира.

Има един разход от 22 млн. лева от Фонда на фондовете, който за мен е силно притеснителен, тъй като Фондът е под шапката на Министерството на финансите. Този държавен фонд, който трябва да управлява парите, които се дават по гаранционни схеми, управлява малко над 1 млрд. лева обществен ресурс, основно от европейските оперативни програми. Тази седмица ще направим детайлен преглед какво се случва там, тъй като Фондът, за мое голямо учудване, е на загуба и има нужда Министерството на финансите да го субсидира, заяви Василев.

Българската банка за развитие за миналата година е отчела загуби в размер на 120 млн. лв.

Искаме държавата да си влезе на мястото, да събира приходите в хазната и целият този ресурс да се харчи ефективно, каза още министърът на финансите.


 


 

Водещи новини

Още новини