Трябва да има прозрачност, отчетност, отговорност и нулева толерантност към престъпност и нелоялност, не към президента, не към служебния кабинет, а към България. Става въпрос за принципи, а не за рокади и уволнения. Това заяви президентът Румен Радев пред журналисти днес след като участва във видеоконференцията на тема: „Българо-германските икономически отношения: актуално състояние и перспективи“.
Държавният глава посочи, че в двумесечния период на управление на служебното правителство е важен сигналът, който обществото очаква за укрепване на държавността.
"Да започнем да говорим и да действаме за затвърждаване на върховенството на закона, за пресичане на злоупотреби, кражби, за неутрализиране на натрупалото огромен ресурс задкулисие, за реално разделение на властите“, подчерта Румен Радев.
В отговор на въпрос президентът определи действията на шефовете на специалните служби като абдикация от отговорност към националната сигурност в предизвикателно за България време. „Примерът на бившия министър-председател да се крие зад отпуски и болнични се е оказал твърде заразен и за неговите подчинени“, заяви президентът Радев. По думите му това е ясен знак, „че верността им е била, и в момента е, към бившия министър-председател, а не към България“.
Помолен да даде оценка на работата на ръководствата на службите за сигурност държавният глава посочи, че в много случаи законът за предоставяне на еднаква информация на председателя на Народното събрание, министър-председателя и президента не е спазван.
„По закон трябва да се предоставя еднаква по обем и съдържание информация и към председателя на Народното събрание, и към министър-председателя и към президента. Това изискване на закона в много от случаите не е изпълнявано и това може лесно да се докаже. Очевидно примерът на бившия министър-председател, който обича да се крие зад отпуски и болнични, е твърде заразен и за неговите подчинени. Очевидно това няма как да стане без неговата благословия“, заяви Радев.
Президентът допълни, че при него не е постъпвало предложение за освобождаването им, защото решението е на изпълнителната власт.
Според него два месеца са твърде малък период за което и да било правителство, но е важен сигналът, който се дава. Важно е да се застане на принципна позиция - укрепване на държавността. Според него трябва да се прояви държавност, да започне да се говори и да се действа за укрепване на върховенството на закона, за пресичане на злоупотреби, на кражби, за неутрализиране на натрупалото огромен ресурс задкулисие, за реално разделение на властите.
България има амбицията да увеличи износа на продукти с по-висока добавена стойност, заяви президентът Румен Радев по време на видеоконференцията „Българо-германските икономически отношения: актуално състояние и перспективи“. Във форума, който се проведе в медодобивния завод на „Аурубис България“ АД до гр. Пирдоп участваха министърът на икономиката Кирил Петков, посланикът на Федерална Република Германия Кристоф Айххорн, представители на Германо-българската индустриално-търговска камара и кметовете на Пирдоп, Златица и Антон.
България подкрепя честния, прозрачен и социално отговорен бизнес, който води до създаване на нови работни места, внедрява нови, прогресивни форми на мениджмънт и до реална добавена стойност, подчерта държавният глава. По думите на президента, страната ни е готова да работи за задълбочаване на съществуващите партньорства и взаимноизгодното икономическо сътрудничество между България и Германия.
Надявам се, че производството на мед ще продължи да бъде не само едно от водещите в Европа като количество, но и като качество и съблюдаване на екологични норми, подчерта президентът. По думите му, прогресът в опазването на околната среда е огромен, но е време да се направи и следващата логична стъпка за производство с по-висока добавена стойност. „Медта е изключително ценна суровина, но когато излезе от България, тя се преработва в други продукти с по-висока добавена стойност. България има всички основания като дадености, оперативни разходи и най-вече човешки капитал за изграждане на предприятие тук, което да изнася готови продукти с по-висока добавена стойност, каза държавният глава. Той отчете, че целта е амбициозна и изисква бизнесът да бъде експортно ориентиран, а държавата също да бъде ангажирана и да продължи да работи с бизнеса прозрачно, почтено и отговорно.
Държавният глава отчете позитивната тенденция в икономическите връзки между България и Германия и открои общата амбиция на двете страни да надхвърлят 10 милиарда евро стокообмен. “Вярвам, че начинът, по който се работи, тази цел ще бъде постигната, защото немският бизнес търси в България устойчиви решения“, заяви държавният глава.