С процедурен хаос БСП пробва да се изтарикати за пенсиите. ГЕРБ, ДПС и Ива Митева не позволиха

Булфото
share

Пенсиите, отпуснати до 31 декември 2017 г., да се преизчислят от 1 юли 2021 г., като индивидуалният коефициент се умножи по средномесечния осигурителен доход за страната на 2018 г. Това предлагат от БСП за България с промени в Кодекса за социално осигуряване. Според социалистите преизчисляването на тези пенсии може да се прилага, ако е по-изгодно за лицето. Гледането на предложението на БСП в пленарната зала бе съпроводено от сериозни препирни и процедурен хаос.

Срещу предложението на левицата се обявиха от ГЕРБ-СДС.

"Това е ярък пример за лицемерие и популизъм. Първо, че се пренебрегна нормалният ход на законопроекта. Не си спомням да става въпрос за разходване на бюджетни средства и проектът да не е минал пред Бюджетна комисия. Нямаха търпение да изчакат колегите от БСП за България да чуят становищата и решиха по пътия на чл. 53, ал. 8 от Правилника да предложат в програмата да влезе законопроектът. Освен това ще се изисква актуализация на бюджета. Служебният кабинет не може да направи това", изказа мнение Димитър Главчев.

И подчерта, че отношението на БСП е несериозно при положение, че само преди няколко часа са върнали мандата за съставяне на правителство. Главчев ги запита защо не са приели да управляват, за да направят тази промяна за пенсионерите.

Депутатите на левицата обаче реагираха остро и с репликиране от място. Явно имаше и лични нападки, които предизвикаха раздразнението на Главчев.

Александър Ненков: Властта вече е официално в ръцете на “Обединителят”

"Българските пенсионери не се продават, да знаете това. Ако вие се опитвате да ги купувате, ние не сме правили това“, заяви още Главчев.

Отношение по темата взе и финансистът Мика Зайкова от Има такъв народ. Тя отправи критика, че депутатите си запазиха партийната субсидия на 8 лв. за действителен глас, а не могат да намерят пари за пенсионерите. 

Председателят на Бюджетната комисия в парламента Димитър Ганев от Демократична България коментира, че с това предложение на БСП пенсията няма да се промени. И подчерта, че животът на този парламент ще е толкова кратък, че няма как да се вземе това решение.

"Няма пари за такова нещо. С чужда пита помен правим", коментира още той.

По думите на Ганев внасяне на предложението за преизчисляване на пенсиите е опит за предизборна агитация. 

Лидерът на социалистите Корнелия Нинова разкритикува депутатите, че не искат и отричат всичко, гледайки само личния си интерес.

"За 1 месец работа не сме приели нито един закон, освен Изборния кодекс, нито един закон за хората. Това говори, че си гледате личния, партийния интерес. А тези хора с 1 лв. пенсия? А младите семейства? А малките фирми, които фалират? Ще чакат....", коментира тя.

Според Нинова преизчисляването на пенсиите може да се случи и в рамките на 45-ия парламент.

Корнелия Нинова настоя, че трябва да има по-голяма помощ за пенсионерите. Снимка: Novini.bg

"Изправи се! Мутри вън!" също подкрепят проекта на БСП за България. Партията има сходно предложение. Съпредседателят Мая Манолова смята, че крачката с преизчисляване на пенсиите трябва да се направи. 

Рамадан Аталай от ДПС пък каза, че в залата "кипи безсмислен социалистически труд". По думите му искането за преизчисляване на пенсиите е див популизъм.

След няколкочасово обсъждане депутатите все пак гласуваха в подкрепа на преизчисляване на пенсиите.

Изненадващо проектът на БСП за България мина на първо четене. Снимка: Novini.bg

БСП за България побързаха да поискат законопроектът да бъде гласуван и на второ четене. Тома Биков от ГЕРБ-СДС обаче контрира, че няма сформирано правителство, то няма дори социална парламентарна комисия.

"Айде поне този закон да не го приемаме в този му вид! Защо един месец не сме направили социална комисия, като сте толкова загрижени за социалната реформа?", обърна се той към социалистите. 

БСП се заинати, че е нямало формулирано волеизвление за промени между първо и второ четене. Спорът се задълбочи. Според председателя на парламента Ива Митева трябвало да има пълен консенсус по дадена законодателна промяна, а в случая тя липсва. 

 

Хасан Адемов от ДПС подкрепи думите на Биков, че няма социална комисия, в която да се направят предложения между първо и второ четене. БСП настояха, че е нямало такива предложения по време на обсъждането на първо четене на проекта, тогава е възможно той да бъде гласуван и на второ четене.

Хаос настана в парламента, след като от БСП поискаха законопроектът да се гласува и на второ четене. Снимка Novini.bg

"Колеги, малко по-сериозно! Казахме, че ДПС ще подкрепим, но при промяна на срока на преизчисляване. Не е необходимо да изпадаме пак в транс", настоя пък Рамадан Аталай.

Йордан Цонев от ДПС посочи, че досега всички са критикували ГЕРБ за хаоса в законодателството, а сега се обсъжда да има също нарушаване на правилата. 

Председателят на 45-ия парламент Ива Митева обясни, че няма как да позволи да има и второ гласуване на промените в Кодекса за социално осигуряване. Закани се да се гледат стенограмите, ако се наложи. 

"Самата ви точка беше включена в нарушение на правилника", реагира остро Митева, обръщайки се към Филип Попов от БСП. 

Последваха освирквания от лявата част на залата. Депутати от БСП станаха от местата си и се скупчиха около Митева. Тя обаче не отстъпи и настоя, че БСП са в нарушение на правилника. На помощ на Митева се притекоха съпартийците й от Има такъв народ, които поискаха 15-минутна почивка. Заседанието бе прекъснато за повече от 30 минути. След почивката Митева попари надеждите на БСП и отказа второ гласуване на промените в КСО. Последваха викове "Оставка" и още препирни. 

БСП се скупчиха около Ива Митева. Снимка: Novini.bg

Йордан Цонев подтикна Ива Митева да прекрати заседанието заради хаос, създаден от БСП. Така се сложи край на днешния работен ден. 

Водещи новини

Още новини