Коронавирусът не само заплаши здравето, но ограничи живота и правата на много хора по света. Статистиката говори за това: през 2020 г. 96 държави са обявили извънредно положение; 50 държави са имали мерки, които се отразяват на свободата на словото, 130 държави са приели мерки, ограничаващи събирането на хора; 53 държави са въвели мерки, които се отразяват на личната неприкосновеност. Често пъти заради затворени граници в разгара на пандемията семейства и близки оставаха разделени, защото пътуванията бяха ограничени. Това заяви вицепремиерът и външен министър Екатерина Захариева във видеопослание по време на 46-тата сесия на Съвета на ООН по правата на човека.
"Убедена съм, че уважението към правата на човека трябва да остане в сърцето на нашите усилия за справяне и възстановяване от коронавируса. Сред националните ни приоритети са равнопоставеността на половете, овластяването на жените и момичетата, правата на децата с увреждания и развитието на толерантни общества. Вярвам, че демокрацията не може да съществува без уважение към човешкото достойнство, без равенство, толерантност и насърчаването на свободата на религиите", каза тя.
И подчерта, че като настоящ член на Съвета на ООН по правата на човека България е отдадена да насърчава и развива най-високите стандарти в областта на правата на човека.
"Затова страната ни започна кампания за набиране на подкрепа за преизбирането й отново за член на Съвета по правата на човека за периода 2024-2026 г.", каза още Захариева.