Парламентът прие на първо четене промени в Закона за признаване на професионални квалификации

bulphoto (архив)
share

Парламентът прие на първо четене промени в Закона за признаване на професионални квалификации със 73 гласа "за", 4 "против" и 8 въздържали се. Целта е да се синхронизират в националното законодателство разпоредбите на Директива 2005/36/ЕО на ЕС относно признаването на професионалните квалификации.

През 2018 г. Европейската комисия е нотифицирала 27 държави членки, в това число България, относно намерението да инициира процедури за нарушение поради непълно транспониране на посочената директива. С измененията се въвеждат и разпоредбите на новата Директива (ЕС) 2018/958 относно проверката за пропорционалност преди приемането на ново регулиране на професии.

Правителството одобри проект за изменение и допълнение на Закона за признаване на професионалните квалификации

В хода на дискусията беше посочено, че тези нормативни промени следва да бъдат прецизирани между първо и второ четене, тъй като поставят в дискриминационни условия лекарите по дентална медицина и акушерките, придобили професионалната си квалификация в България, спрямо тези в Испания.

От Българският зъболекарски съюз /БЗС/ са възразили срещу някои от предложените разпоредби, тъй като обучение по "Медицина" и/или "Дентална медицина" с продължителност три години не съответства на минималните държавни изисквания, утвърдени в България, и не е в интерес на пациентите. Освен това от съсловната организация смятат, че подобни разпоредби поставят в професионална неравнопоставеност лекарите по дентална медицина, придобили правоспособност у нас, спрямо тези в Испания.

Георги Михайлов от БСП предупреди, че трябва да бъдем много предпазливи при автоматичното превеждане на една директива. В Германия нито една от федералните републики не е приела тази промяна, посочи той, позовавайки се на проучване на БЗС. От левицата поставиха въпроса и за акушерките. В нашата страна, за да започнеш обучение за акушерка, трябва имаш 12-класно образование, т.е. да си завършил средното си образование и да се явиш на приемен изпит, в някои други страни - пак прословутата Испания, трябва да имаш десетокласно образование и няма нужда от приемен изпит, посочи Георги Йорданов.

Ясно е, че България е заплашена от наказание, ясно е, че санкциите най-често са десетки хиляди евро на ден. Въпреки всичко, това е конкретен пример, в който трябва да устоим интересите на българското общество, коментира Нигяр Джафер от ДПС по отношение на транспонирането на директивата.

Съобразявайки се с това, което Европа ни поставя като изискване, наложихме на нашите медицински сестри, акушери и лаборанти да учат по четири години, няма логика стоматолози, които искат да дойдат да работят в България, да са обучавани три години, посочи тя. Джафер каза, че предложените промени трябва да бъдат подкрепени на първо четене, но очаква да бъдат прецизирани на второ четене.

Водещи новини

Още новини