Корупцията е проблем на всеки един от нас като индивид. Докладът на ОЛАФ се концентрира около секретарят на президента по антикорупция. Когато вдигаш ръце и юмруци, тогава трябва да си перфектен, а се вижда, че при президента нещата не стоят така. Докладът на ОЛАФ е последната капка в показването на това, че президентът Румен Радев така и не успя да се разграничи от Пламен Узунов и разпъването на политически чадър над него.
Това каза в предаването "Лице в лице" по БТВ заместник-министърът на външните работи и председател на МГЕРБ Георг Георгиев по повод доклада на ОЛАФ за поръчката на автомобили за МВР.
"Споразумението с ЕК е свързано през 2016 година. По силата на това споразумение България е трябвало да закупи високопроходими автомобили. Служебното правителство тънко е подменило условието и изведнъж стават автомобили с висока проходимост. Когато договорът за автомобилите е стигнал до г-н Валентин Радев, той е нямало как да не го подпише. За мен някой си е направил много сладка далавера и после се е опитал да замете следите. Морално е президентът Румен Радев да се откаже от президентския пост и от кандидатирането си за втори мандат. Така ще покаже за първи път, че държи на честността и почтеността", категоричен бе Георгиев.
"Към момента сме получили съгласие от 50 държави, в които нашите сънародници ще могат да гласуват на 4 април. На предишните парламентарни избори сме имали секции в 61. Това е доста добър процент и то доста рано преди изборите, предвид усложнената ситуация. Не е вярно, че не полагаме усилия българите в чужбина да гласуват. Работим ежедневно по тази тема", разкри зам.-министърът как върви организацията на предстоящите избори зад граница.
Георг Георгиев коментира и темата за присъдата от 3.5 години затвор за руския опозоционен лидер Алексей Навални. "Българската позиция съотвества и е в резонанс с позицията на много европейски държави. Българската позиция защитава общочовешки права и свободи. Никоя държава няма право да се бърка във вътрешните работи на друга. Когато обаче става въпрос за съмнение за използване на съдебната система за политически цели, няма как да не сме притеснени. Всеки има право на честен процес и на защита на гражданските и човешките му права. Всеки има право на мирен протест. Присъствието на всеки дипломат, включително и българският, във всяка съдебна зала, става с разрешението на съда. Това не е опит за оказване на натиск върху съда. Присъствието на тези дипломати е взето като решение на среща между посланиците на ЕС и става с разрешение на съда. Той е разрешил те да присъстват. Нито са вземали думата, нито са изказвали мнение по въпроса. Просто са били слушатели в един публичен процес. Това присъствие е знак, че светът е разтревожен от случващото се там", завърши Георгиев.