Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество ще уведомява проверяваното лице като му предоставя всички материали и му дава едномесечен срок, за да направи възражения и да представи доказателства. Това е заложено в текстове от закона за отнемане на незаконно придобито имущество, които бяха окончателно одобрени в парламента.
Дадените от проверяваното лице обяснения не може да са основание за започване на наказателно преследване срещу него, нито да са доказателство в подкрепа на обвинението.
Спор предизвика текст, според които трето лице, което е ощетено от запор върху имуществото на друго, няма да може да има претенции по време на производството. Управляващите обясниха, че причината е, че по време на делото третото лице може да изиска да му бъде върнато негово имущество.
Председателят на водещата комисия по законопроекта Анастас Анастасов от ГЕРБ коментира, че дебатът тези дни е сведен до малоумие. „Представете си една касета в един трезор. Тази касета е на ваше име. Вътре има определени движими вещи. Мая Манолова задава въпроса защо се приема, че тези вещи са на лицето. И ние обяснихме. Вчера отпадна текста за физическите лица, които могат да бъдат поканени в комисията да дадат обяснения, че когато посочите, че тази вещ, която е в касетата само я съхранявате, и е собственост на друго лице, той да дойде да обясни, че е негова или да представи документ, че е негова”, обясни той.
„Дебатът от три-четири дни е сведен до малоумие. Такова нещо в Народното събрание никога не е имало. Съжалявам за тези колеги, но ще си позволя да го кажа, това са юристи, които имат дипломи, на такова ниво да се спори и да се повтаря едно и също. Под достойнството е на един парламент по този начин да се дебатира”, каза още Анастасов.
„Тук няма никакво изключение, което да е извън рамките на сега действащия Гражданко-процесуален кодекс в България. Ако вървеше нормално, законът щеше да бъде приет в рамките на еди-два дни. Сега въртят една схема, която правилникът позволява и това е”, аргументира се още Анастас Анастасов.