"Файненшъл таймс" с критична статия за България

Pixabay
share

В Брюксел се засилва безпокойството от търпимостта на София към приятелските политически назначения и корупцията, пише в. "Файненшъл таймс". Когато България се присъедини към Европейския съюз заедно с Румъния, двете страни бяха обект на специален мониторинг.

Първоначално Букурещ постигна значителен напредък в борбата с корупцията, но през 2018 г. беше подложен на остри критики от Брюксел за посегателство върху независимостта на съдебната система на управляващите тогава социалдемократи. Проблемите на България тогава по-малко привличаха вниманието, като някои дипломати намекнаха, че Брюксел не иска да критикува и двете страни от випуск 2007 г. едновременно, припомнят авторите на статията Валъри Хопкинс и Майкъл Пийл.

След смяната на правителството в Букурещ през 2019 г. и нарастващо безпокойство от тенденция към авторитарност в Централна и Източна Европа обаче вниманието се премести върху София, отбелязват те.

В публикуван наскоро доклад за върховенството на закона в България Европейската комисия изказа загриженост от липсата на прозрачност за собствеността на медиите, натиска върху журналисти и нови законопроекти за чуждестранното финансиране на неправителствените организации.

През юни Европейският съд на констатира, че сходен закон в Унгария е несъвместим с основните права в ЕС, подчертават авторите. Комисията докладва също, че все още няма окончателни присъди по дела за корупция по високите етажи и отбеляза, че липсата на резултати в борбата с корупцията е една от ключовите проблеми, за решаването на които настояваха хората на протестите през лятото на 2020 г.

Премиерът публикува във Фейсбук превод на интервюто му за ФАЦ

В статията е цитиран бившият финансов министър от времето на първия мандат на премиера Бойко Борисов, Симеон Дянков, че парите от ЕС, потекли към най-бедната и днес страна в съюза, са част от проблема. Според Дянков европейските фондове всъщност са засилили корупцията и заграбването на държавата, отбелязва БТА.

Те бяха използвани за купуване, било то пряко или чрез обществени поръчки, на много от медиите и по този начин - за прикриване на действията на политиците, казва той.

Водещи новини

Още новини