Парламентът прие единодушно с 88 гласа "за" промени в Закона за радиото и телевизия на първо четене.
Промените са внесени от Министерския съвет и предвиждат прилагане на европейска директива за аудиовизуалните медийни услуги.
Въвеждат се регулаторни правила за подобряването на защитата на потребителите и децата. Засилват се мерките за защита на децата срещу вредното съдържание в онлайн пространството, при видео по заявка и от неподходящи аудиовизуални търговски съобщения, се посочва в мотивите на вносителя.
Предвиждат се условия на равнопоставеност, съхраняване на целостта на вътрешния пазар и засилване на правната сигурност. Регламентира се по-голяма гъвкавост в регламентирането на телевизионната реклама.
Създава се възможности за насърчаване на производството и разпространението на европейски произведения в услугите за видео по заявка, които трябва да имат поне 30 процента дял от европейското съдържание в каталога си и да гарантират видимостта на това съдържание.
Въвеждат се правила за разширяване на обхвата на задължението за защита на гражданите, освен към линейните услуги и услугите по заявка, и към платформи за споделяне на видеосъдържание. Заложено е и постепенно повишаване нивото на защита на хората с увреждания.
С цел по-голяма прозрачност относно действителните собственици на медиите СЕМ ще включи в съществуващите регистри и връзка към информацията за структурата на собствеността и за действителните собственици на съответните доставчици, достъпна в Търговския регистър.
Заложени са и разпоредби за насърчаване на медийната грамотност на гражданите от всички възрасти и по отношение на всички видове медии. Разпоредбите относно защитата на личния живот и защитата на тайната на източниците са прецизирани с оглед развитието на стандартите в международното право.
В становища Асоциацията на българските радио и телевизионни оператори и Българската асоциация на кабелните и комуникационните оператори /БАККО/ подкрепят законопроекта като предлагат допълнения и изменения в него.
В становищата на Съюза на глухите в България, фондация "Глухи без граници", фондация "Заслушай се", фондация "Взаимно" се посочва, че текстът за постепенно повишаване на достъпа до съдържание от страна на хората с увреден слух и зрение е по-скоро с пожелателен характер.
По време на дискусия в Комисията по културата и медиите представителите на СЕМ, БНР, БНТ и АБРО са подкрепили промените, се посочва в доклада на комисията.
Според приетите промени СЕМ вече ще контролира и сайтовете с аудио-визуално съдържание, което може да бъде намерено чрез търсачка, тъй като това по същество е видео по заявка (video on demand).
Причината е, че новият закон обхваща не само видеоплатформите за споделяне, но и видеото по заявка, както и аудиовизуалните търговски съобщения в сайтовете. Писаният текст в тях обаче остава извън медийния закон и няма да бъде регулиран.
Същевременно законовите разпоредби, по които СЕМ контролира електронната среда, ще важат и за сайтовете с видеосъдържание. Затова те също ще трябва да се съобразяват какво да е съдържанието на рекламата, както доставчиците на медийни услуги.
Така например са забранени рекламите на цигари, като промените включват вече и електронните цигари и контейнерите за многократно пълнене. Законът изисква и ефективно намаляване на търговските съобщения, които предлагат на децата "храни и напитки, по-специално съдържащи мазнини, трансмастни киселини, сол или натрий и захари, чийто прекомерен прием в хранителния режим не е препоръчителен". За видеоплатформите вече ще важат и етичните правила за рекламата, като при нарушение СЕМ ще може да им налага финансови глоби.
Също така медиите ще трябва да се придържат към етични кодекси за саморегулация, като в закона е включен етичният кодекс, написан от фондация “Национален съвет за журналистическа етика”.
Според друга промяна журналистите ще могат да крият източниците си и от съда. Досега действащият закон изискваше източниците на информация да бъдат разкривани пред съда, което доведе до обвинения към България от европейските институции, че така се застрашава свободата на словото.