На днешния Съвет изразих позицията на Република България, че ние можем да одобрим преговорната рамка с Република Албания, тъй като считаме, че са изпълнени голяма част от условията, които бяха поставени през март месец. България на този етап не може да подкрепи проекта за преговорна рамка с Република Северна Македония. Предложеният за разглеждане проект не отразява бъларските искания и не може да бъде подкрепен в сегашния си вид. Това каза вицепремиерът и министър на външните работи Екатерина Захариева в изявление относно позицията на Република България по точка "Разширяване" на днешния Съвет "Общи въпроси", предаде репортер на Novini.bg.
Позицията на България се основава върху рамковата позиция на парламента - повече от една година тя е известна в публичното пространство, включително и на колегите от Република Северна Македония. Шест месеца по-рано тя беше отново казана по време на междуправителственото заседание по изпълнение на Договора за добросъседство, заяви Захариева.
Настоявахме в преговорната рамка да залегнат три основни условия - придържането към формулата за езика от 1999 година, потвърден с Договора от 2017 година, пътна карта за изпълнение на Договора от 2017 година и много ясен и изричен текст, че няма да се поддържат претенции за македонско малцинство в България. . Все още тези условия не са включени в проекта на преговорна рамка, посочи външният министър.
Ние винаги сме отворени за продължаване на разговори и намиране на решения, но когато се водят преговори, са нужни две страни, подчерта Екатерина Захариева.
По време на заседанието тя е припомнила колко усилия е положила България по време на председателството си на Съвета на ЕС да върне темата разширяване в дневния ред на ЕС. Захариева отбеляза още, че в решението от март за започване на преговори има изричен текст за осезаем напредък по изпълнение на договора за приятелство и добросъседство. Ние не смятаме, че има осезаем напредък по изпълнение на този договор, коментира тя.