Румен Миланов опитал да прикрие Кирчо Киров

share

Румен Миланов е уволнен от премиера Бойко Борисов, защото се е опитал да прикрие злоупотреби в Националната разузнавателна служба , твърди "24 часа", като се позовава на добре осведомен източник.

Ген. Миланов отишъл в НРС и ходатайствал да не се огласява докладът за потрошените без обяснение средства в разузнаването. Заради тези злоупотреби шефът на НРС Кирчо Киров бе уволнен миналата седмица, а премиерът Бойко Борисов заяви, че е предал случая на прокуратурата.

"Представете си какво става, когато премиерски съветник, секретар на Съвета по сигурността и шеф на БОРКОР - служба за борба с корупцията, натиска да се спре докладът. Добре, че от разузнаването са се обадили на премиера", казва източникът на всекидневникът.

Премиерът първоначално уволни Миланов само като секретар на съвета, но след 16.00 ч. днес бе обявено, че той е освободен и от другите постове.

"Преценил съм, че Румен Миланов и Кирчо Киров към момента не могат да ме съветват и търсим по-бързо и оперативно ниво", каза в парламента премиерът. Той изрично уточни: "Работата в БОРКОР не ме задоволява, а искаме там да имаме по-високи резултати към момента". Бойко Борисов ще предложи на Министерския съвет да гласува решението му и антикорупционното звено да има друг ръководител.

Все още не е ясно кой ще наследи Миланов в БОРКОР. Вероятно временно длъжността на директор ще бъде изпълнявана от заместничката му Елеонора Николова. Другият вариант е службата да бъде оглавена от бившия шеф на ДАНС Петко Сертов.
Според правителствени източници това обаче е малко вероятно, тъй като още при назначаването му за зам.-шеф на БОРКОР имаше гласове против. Причината бе съвместната му работа в ДАНС с Алексей Петров, който по-късно бе обявен за глава на "Октопода".

Идеята за създаването на БОРКОР бе на Миланов, като той я разработи с участието на немския експерт Ролф Шлотерер. Близо 2 г. обаче звеното не започваше работа въпреки похарчените над 2 млн. лв. Причината бе, че трябва в работата му да участват командировани от други министерства служители, което се оказа трудно. Едва преди месец ръководството на БОРКОР съобщи, че започва да действа за пресичане на корупцията в обществените поръчки и очаква резултати до края на годината. Причината за забавянето бе обяснена с монтирането на техника и обучение на анализатори, пише още "24 часа".

Водещи новини

Още новини