Спешно променят закон след двучасова среща на Кирил Ананиев с кметове

Булфото (архив)
share

Спешно да бъдат приети промените в Закона за местното самоуправление, които да осигурят финансова независимост на кметствата на малки населени места. За това се разбраха кметове на малки населени места и финансовият министър Кирил Ананиев след среща в министерството.

Около два часа продължи срещата между министър Ананиев и кметовете на малки общини.

 

Кметове на малки населени места на среща с министър Ананиев

 

Двете страни се разбраха да се работи под допълнение и да бъдат приети промените в закона, които бяха внесени от управляващите миналата година, но са приети само на първо четене.

Кметовете дойдоха на тази среща след протеста си във вторник, тъй като настояват за две основни неща: финансова независимост и да се въведе избираемост за кметове в населени места с население до 100 души.

Следващата среща между кметовете на малки населени места и властта ще бъде на 29 септември, информира БНТ.

На практика всички кметски наместници, които бяха на срещата, не разполагат със собствен бюджет.

"Ние желаем всяко населено място да си има собствен бюджет и кметът на общината да бъде длъжен да го изпълнява. Примери има много за второстепенни изпълнители, но кметът на общината колкото реши толкова им дава и искаме да има санкции за кметове, които не желаят", каза Румен Стоянов, кмет на град Калофер.

"Искаме правата ни да бъдат увеличени, очакваме разбиране в министерството, очакваме гласът ни да беди чут, защото проблемите в малките населени места са много. Държавата се обезкръвява", смята Сийка Суркова, кмет на село Момчиловци, Смолянско.

"Ние страшно имаме необходимост от техника, ние не разполагаме е с едно обикновено багерче, да не говорим за миячни машини, пожарна, искаме техника, защото сме доста голям регион", поиска Борислав Борисов, кмет на град Плачковци.

"В момента е важно кметовете на кметства и кметски наместници да добият тия права, за които ние пледираме. Първото и най-важно прагът да се върне на 100 жители на населеното място и след това финансиране", казва Димчо Скорчев, кмет на град Дунавци, Видинско.

"Кметският наместник няма никакви права, аз съм потърпевш в това нещо, за всяко едно нещо трябва да питам кмета, да искам разрешение сякаш съм на училище дали мога да отида да тоалетната или не", каза Пламен Петков, кметски наместник село Къшин, Плевенско.

Водещи новини

Още новини