Поредното вето на Румен Радев не мина

Булфото, архив
share

Депутатите в Правната комисия отхвърлиха ветото на президента върху текстове от Закона за съдебната власт, приет на 3 септември, предаде репортер на Novini.bg. Измененията бяха повторно одобрени с 15 гласа "за" и 7 "против".

В началото на заседанието думата взе съветникът на Румен Радев по правни въпроси - Емилия Друмева. Тя обясни мотивите към ветото. 

"Ветото на президента не е противопоставяне, а възможност за обсъждане", коментира Друмева.

Стана ясно, че държавният глава е срещу системното предлагане от страна на най-висшия политически орган в страната – Народното събрание, на „кариерни бонуси“ за членовете на Висшия съдебен съвет (ВСС), който като конституционен орган е призван да гарантира независимостта на съдебната власт.

В мотивите към ветото на президента се казва още, че когато законът създава предпоставки определени лица да бъдат назначени в по-високи по степен органи на съдебната власт въз основа на критерии, различни от обективните критерии, съществува риск от надделяване на съображения от политически характер, а оттам и риск за независимостта на магистратите. В тази връзка новата редакция на чл. 28 от ЗСВ противоречи на принципа за разделение на властите (чл. 8 от Конституцията) и на принципа за независимост на съдебната власт (чл. 117, ал. 2 от Конституцията).

Ветото на президента върху т.нар. "кариерен бонус" за ВСС ще обсъждат депутатите от правната комисия

По време на обсъжданията в правната комисия от екипа на президента изтъкнаха, че има конституционно дело № 10/2020 г. за обявяване на противоконституционност на разпоредбата на §. 4 от ЗИД на ЗСВ за изменение разпоредбата на чл. 28, ал. 1 от ЗСВ (обн. ДВ, бр. 64 от 07.08.2007 г., посл. изм. и доп. – ДВ, бр. 11 от 7 февруари 2020 г.) в частта ѝ, предвиждаща при изтичане на мандата на член на ВСС или при предсрочното му прекратяване последният да се възстановява … „или с една степен по-висока от заеманата преди избора длъжност в органите на съдебната власт“.

Сн. Novini.bg

Зад ветото застанаха от БСП.

От ДПС обаче възразиха, че е грешно битова мнението, че става въпрос за "кариерни бонуси" и не се съгласи с мотивите на президента.

"ВСС с оглед изработените критерии за избор преценява дали този магистрат отговаря на условията за заеманата длъжност. В този смисъл няма как да не възразим на аргументите за намеса в съдебната власт и нарушаване принципа на разделение на властите", коментира Хамид Хамид. 

От ГЕРБ не се изказаха по ветото на президента.

Междувременно членовете на Правна комисия трябва да одобрят и процедурните правила за условията и реда за предлагане на кандидати за председател на Централната избирателна комисия.

Водещи новини

Още новини