Народните представители приеха промените в Изборния кодекс на второ четене

Булфото (архив)
share

Парламентът прие промените в Изборния кодекс на второ четене. Предложението не беше подкрепено от Правната комисия, но получи подкрепа в пленарната зала със 114 гласа "за", 61 "против" и 2 - "въздържал се".
Отхвърлено беше предложението на ВМРО да се намали нужният брой жители за образуване на кметство от 350 на 200 души и те да могат да си избират кмет.

Депутатите решиха, че при обявена извънредна епидемична обстановка в страната гласуването може да се произведе в два последователни дни, а сроковете, свързани с отчитане на изборните резултати, се удължават пропорционално на удължаването на изборния ден.

Народното събрание прие още, че национален референдум може да се провежда и по въпроси от компетентността на Велико народно събрание. Промяната в Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление беше предложена от ВМРО чрез заключителните разпоредби на промените в Изборния кодекс. Предложението не беше подкрепено от Правната комисия, но получи подкрепа в пленарната зала със 114 гласа "за", 61 "против" и 2 - "въздържал се".

В основното тяло на законопроекта е заложено още ЦИК да определя техническите изисквания към апаратната и програмната част на техническите устройства за машинно гласуване. Припомняме, че на следващи избори ще се гласува с хартиени бюлетини и с машини, като избирателят ще може да избира как да упражни правото си на глас.

ЦИК ще осигурява машините за гласуване чрез наемане или закупуване

Народното събрание реши още ЦИК да осигурява техническите устройства за машинно гласуване чрез наемане или закупуване. Държавната агенция „Електронно управление“ съвместно с Българския институт за стандартизация и Българския институт по метрология удостоверяват съответствието на доставения тип техническо устройство за машинно гласуване с изискванията.

НС отхвърли окончателно предложението на ГЕРБ за избора на депутати за ВНС

Народните представители отхвърлиха предложението на БСП между двете четения. От левицата искаха придобиването, съхранението, програмирането и логистиката на специализираните устройства за гласуване да се извършва от Министерския съвет, който при необходимост да може да ползва други специализирани изпълнители. От БСП искат още тестването и сертифицирането на специализираните устройства за гласуване да се извършва от Държавна агенция „Национална сигурност“.

Радев ще наложи вето на промените в Изборния кодекс

Депутатите не приеха и предложението между първо и второ четене от Красимир Ципов и група народни представители, с което се предлага създаване на глава петнадесета „а“ с наименование „Избори за народни представители за Велико Народно събрание". Управляващите искат 200 народни представители да се избират по пропорционалната изборна система с регистрирани в многомандатни изборни райони с кандидатски листи на партии и коалиции, а 200 да се избират по мажоритарна изборна система с едномандатни изборни райони.

Водещи новини

Още новини