Бизнесът няма думата, когато става въпрос за назначението на посланици. Това отбляза бившият външен министър Даниел Митов по повод скандалите около президентството и бизнесмена Пламен Узунов за лобирането за посланици в други държави.
По темата бившият дипломат изтъкна пред БНР, че отдавна се наблюдава лошо междуинситуционално взаимодействие между президентството и МВнР. По думите му, често има дисбаланс, който се дължи на това, че държавният глава не е от партията, която съставлява правителството. Митов каза, че той работил добре с президента Росен Плевнелиев, например.
Бившият министър коментира също, че няма ясна позиция по назначаването на посланици. Според Митов фамилиарничето между бизнеса и политиците не е добре.
"Трудно е за публиката да оцени кога, какви решения се взимат, на базата на какви отношения. Тия проблеми изникват масово. Регулирането на отношенията е един от въпросите, които законодателят трябва да вземе сериозни мерки", смята той.
"В много държави графикът на политиците е публичен, публикува се ежедневно, а самите срещи не се провеждат на четири очи и винаги се водят паметни записки, протокол, това е паметта на държавата, на иституциите", подчерта още Митов.
Конкретно по случая Бобоков бившият първи дипломат посочи:
"Голямото подозрение много често е, че той, г-н Бобоков се е опитал да подскаже кои биха били за него хората на посланически позиции, с които той би могъл да работи, за да може неговият бизнес да се ползва с определена доза увеличено внимание от страна на въпросните посланици в съответните държави".
Митов обясни, че посланиците имат право да помагат на бизнеса в чужбина, но не само на един, а на всички.